Till the Stars Come Down

Titul v originále: Till the Stars Come Down

Autor: Beth Steel
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 5

TILL THE STARS COME DOWN (Dokud hvězd nespadnou)

hořká komedie

Všichni mají rádi svatby... 

Sylvie se vdává. O svatebním ránu se sejdou všechny sestřenice a tety a společně v povzneseného náladě připravují nevěstu (samozřejmě nastane kalamitní stav, když se zjistí, že Sylvia nedopne šaty). U slavnostní tabule pak dojde na proslovy, které zúčastnění ocení, ať už jsou sebetrapnější (např. když otec zapomene, jak se vlastně jmenuje ten Polák, co si ho právě dcera vzala), a s přicházející tmou a množstvím vypitého alkoholu se do rozhovorů začínají vtírat zjitřenější emoce, staré křivdy a zakázané lásky, a aby to byla svatba jako řemen, dojde i na pěstní souboj.

Přestože jde o komedii, je zároveň z řeči i jednání postav silně cítit smutnou nespokojenost se stavem věcí a touhu po změně, ke které nedochází, protože z ní mají strach nebo to prostě neumí. Atmosféra hry výrazně připomíná Čechova, a to tím spíš, že ústředními postavami rodiny jsou tři sestry. Děj je zasazen do města Mansfield v Anglii, které víceméně celé 20. století žilo z dolování uhlí, takže ukončení těžby znamenalo těžký šok pro celou místní komunitu. Přijetí této změny bylo a je podobně náročné jako sžívání s četnými přistěhovalci, kteří jsou pomocí, ale i nepříjemnou konkurencí. Jde tak o dojemný ironický, především pak vtipný a sžíravý portrét rodiny, která se snaží vyrovnat s měnícím se světem.

Hra byla poprvé uvedena Národním divadlem v Londýně v lednu 2024. Kritika inscenaci přijala s nadšením a na vlastním textu ocenila jak přirozenost dialogu, tak schopnost nenuceně do děje vnášet a rozvíjet témata se širším společenským záběrem (přijetí cizince do rodiny, dopady ekonomických krizí a změn na pracovním trhu na jednotlivce).

Již pracujeme na českém překladu!

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz