Grant Nové vize pro kulturu vyhlášen

Nadační fond ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund vypisují otevřenou grantovou výzvu.

Oba nadační fondy v rámci projektu Kultura má zelenou společně vyhlašují otevřenou grantovou výzvu Nové vize pro kulturu, jejímž cílem je nastartovat kulturní život po koronavirové krizi a najít nové možnosti a umělecké formy přizpůsobené změněným podmínkám. Výzva mezi žadatele rozdělí 1 100 000 korun.

Česká kultura dostala v roce 2020 tvrdé rány, na které nebyla a ani nemohla být připravena. Silně proto cítíme potřebu jí nejen pomoci, ale také ji připravit na nová pravidla, jež mohou v příštím roce přijít,“ říká Bohdan Wojnar, boleslavský patriot a člen dozorčí rady Nadačního fondu Škoda Auto.

Výzva má motivovat kreativní osobnosti z celé České republiky, aby přišly s konkrétní vizí, jak obnovit kulturu, případně přinesly nové nápady a formy, které se však musí týkat Mladoboleslavska nebo se na jeho území odehrají. „Leitmotivem roku 2020 byl plán b, se kterým jsme museli všichni přijít. Do budoucnosti už můžeme hledět poučeni a připraveni, proto chceme dát kulturní scéně možnost realizovat kvalitní projekty, které budou reflektovat nově získané zkušenosti,“ doplňuje Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Přihlásit je možné všechny umělecké projekty, které pomůžou obnovit aktivní kulturní život na Mladoboleslavsku po koronavirové epidemii, ať už půjde o nové umělecké dílo či o způsob, jak kulturu zachovat i v době nařízené izolace a také po jejím skončení. „Fantazii se meze nekladou. Chceme, aby vznikl zcela nový projekt, který skutečně svede lidi dohromady a přinese unikátní kulturní obsah navázaný na mladoboleslavský region,“ říká Lenka Lindaurová, kurátorka a umělecká ředitelka Bohemian Heritage Fund.

Grantová výzva mezi žadatele rozdělí celkem 1 100 000 korun. Zájemci mohou své projekty přihlašovat do 30. dubna 2021. Ty nejlepší vybere sedmičlenná odborná komise. Vybrané projekty pak musí být v roce 2021 i realizovány. Více informací včetně přihlášky najdete na www.kulturamazelenou.cz