Autorskoprávní agentura
s třicetiletou historií

Jsme Aura-Pont

Zprostředkujeme licenční práva k užití uměleckých děl literárních i hudebních, v originále i v překladu. Poskytujeme plný agentážní, právní i finanční servis a poradíme s výběrem ideálního dramatu na míru konkrétním potřebám. Zajistíme event management, včetně programů námi zastupovaných umělců. Jsme Aura-Pont a budeme vaším průvodcem tuzemskou i zahraniční kulturní scénou.

Naše historie

Aura-Pont je jednou z prvních nezávislých kulturních institucí založených v porevolučním Československu. Na popud Václava Havla se spojila německá exilová agentura Peter Pont Tomáše Kosty a Jiřího Gruši, Anna Freimanová a JUDr. Elena Hornová, které pečovaly o autorskoprávní záležitosti Václava Havla již v časech disentu, s Jitkou Sloupovou a Zuzanou Ježkovou, bývalými pracovnicemi agentury DILIA. Nová AUtorská agentuRA zahájila svou činnost 1. září 1990 a záhy navázala spolupráci s nejdůležitějšími partnery ve světě a podstatnou měrou přispěla k zaplnění dramaturgického vakua, které v českých zemích za dvacet let normalizační izolace vzniklo.

Zpočátku zastupoval Aura-Pont především literáty z okruhu disidentů a exulantů, k nim se pak připojili autoři tzv. šedé zóny. Mezi prvními klienty tak byl kromě Václava Havla i František Langer, Vladimír Holan, Jan Skácel či Ludvík Aškenazy, Milan Uhde, Pavel Landovský a Josef Topol, i tvůrci cimrmanovského mýtu Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, z překladatelů pak Jaroslav Kořán, Josef Balvín, František Fröhlich, Antonín Přidal, Jiří Josek či Pavel Dominik. V září 1992 se zastupovaní umělci rozšířili o herce a moderátory, režiséry a skladatele scénické hudby a později bylo založeno i produkční oddělení.

Agentura se produkčně či dramaturgicky podílela na řadě úspěšných projektů. Mezi nimi byly jak charitativní akce, jako třeba Divadla pod vodou na pomoc zatopeným divadlům v roce 2002 nebo benefiční představení pro postižené povodněmi z roku 1997 Královna Kristina, tak i nejrůznější komerční projekty – například projekt společnosti Pribina Ať žijí duchové II nebo vzdělávací pořad Pražské energetiky Preventivní triky k použití elektriky. V neposlední řadě stál Aura-Pont také za projekty Václav Havel - spisovatel a dramatik a koncertem B. B. Kinga v roce 2001.

Ceny Alfreda Radoka

Roku 1992 se stal Aura-Pont hlavním iniciátorem založení Nadace Alfréda Radoka (později Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka). Ta své první ceny udělila na jaře roku 1993: vedle divadelníků, kteří získali Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku, byli tehdy poprvé oceněni i autoři nejlepších her, jež vzešly z anonymní soutěže. Dvaadvacet ročníků soutěže usnadnilo cestu na jeviště celé řadě českých i slovenských dramatiků: Ivě Klestilové, Markétě Bidlasové, Viliamu Klimáčkovi, Davidu Drábkovi, Marku Horoščákovi, Romanu Olekšákovi, Dodo Gombárovi, Jiřímu Pokornému a Romanu Sikorovi. Na odkaz Cen Alfréda Radoka Aura-Pont navázal vlastní anonymní dramatickou soutěží.

Zastupujeme

Spojíme vás s největšími jmény českého showbusinessu

Zastupujeme přední osobností české kulturní scény: herce, zpěváky a hudebníky, baviče i moderátory. Každoročně se podílíme na vzniku řady soukromých i veřejných produkcí těchto umělců.

Jsme tu pro vás

Ozvěte se nám - ať již jde o divadlo, finance či produkci.

Aura-Pont, s.r.o.

divadelní, literární a produkční agentura

tel: +420 603 265 067
e-mail: info@aurapont.cz