Agatha Christie

dramatik, spisovatel

Agatha Mary Clarissa Miller se narodila 15. září 1890 v Torquay v Devonu v jihozápadní Anglii. Už v dětství milovala poezii a začala psát básně.

V roce 1912 potkala Archieho Christie, pilota, který se přihlásil ke Královským leteckým jednotkám (Royal Flying Corps). Brzy se vzali. Za války se Agatha stala sestřičkou v Nemocnici Červeného kříže v Torquay. Když nemocnice otevřela výdejnu léků, složila zkoušku Společnosti lékárníků (Society of Apothecaries) a začala v ní pracovat. Nejspíš v té době se zrodil její celoživotní zájem o jedy a jejich působení. A své kořeny tu má i první román Záhada na zámku Styles (The Mysterious Affair at Styles). Příčinou úmrtí oběti byl v tomto románu jed a jeho užití bylo tak dobře popsáno, že se Agatě dostalo pro autorku beletrie neobvyklého vyznamenání – recenze ve Farmaceutickém deníku (Pharmaceutical Journal).

Během první světové války se na anglickém venkově usídlili belgičtí utečenci a Torquay nebylo výjimkou. Ačkoliv neměla předobraz v žádné skutečné osobě, Agatha dospěla k názoru, že uprchlík, bývalý skvělý belgický policista, by byl nejvhodnějším detektivem pro Záhadu na zámku Styles. Zrodil se Hercule Poirot.

Rok 1919 byl pro Agathu velmi významný. Na konci války našel Archie práci v centru Londýna a manželé si mohli dovolit pronajmout byt ve městě. Dne 5. srpna porodila Agatha dceru Rosalind. Tentýž rok také nakladatel John Lane, kterému se líbila Záhada na zámku Styles, nabídl Agathě smlouvu na dalších pět knih. Agatha se stala jedním z prvních autorů vydaných nakladatelstvím Penguin a její knihy měly fantastický úspěch.

Agatha pokračovala v psaní a hodně s Archiem cestovala. Později se ale s Archiem rozvedli a Agatha se podruhé vdala za Maxe Mallowana, světově proslulého archeologa. Jejich manželství trvalo čtyřicet šest let.

S rokem 1930, po té co napsala několik románů a krátkých povídek, uvedla Agatha na románovou scénu detektivní postavu čmuchalky. Slečna Jane Marplová byla směsicí několika starších dam, se kterými se Agatha setkávala ve vesnicích, které jako dítě navštěvovala. Když Agatha slečnu Marplovou tvořila, nepředpokládala, že by se mohla stát Poirotovou rivalkou. Díky Vraždě na faře (The Murder at the Vicarage), románu ve kterém se slečna Marplová poprvé objevila, se ale ukázalo, že Agatha vytvořila další populární a nestárnoucí postavu.

Jedním z Agathiných životních přání bylo cestovat Orient-expresem. První cestu podnikla roku 1928. Atmosféra Středního východu na ni silně zapůsobila, což můžeme sledovat v mnoha jejích dílech, jako je např. Vražda v Orient-expresu (Murder on the Orient Express), Smrt na Nilu (Death on the Nile), Vražda v Mezopotámii (Murder in Mesopotamia), Schůzka se smrtí (Appointment With Death), Sešli se v Bagdádu (They Came to Baghdad) a v řadě krátkých povídek.

Agatha zemřela 12. ledna 1976; měla za sebou nesmírně úspěšnou kariéru a velmi šťastný život.

Společnost Agatha Christie Ltd. byla založena roku 1955 a od té doby, pod přímým dohledem Agathiny rodiny, spravuje a propaguje její dílo. Agatha Christie Ltd. sídlí v Londýně, generální ředitelkou společnosti je Hilary Strong a předsedou autorčin pravnuk James Prichard.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Aura-Pont, s.r.o.

tel: +420 603 265 067
email: info@aurapont.cz