Lukas Bärfuss

dramatik, spisovatel

(1971)

Švýcarský prozaik a dramatik. Než se stal spisovatelem z povolání, vystřídal řadu zaměstnání. Pracoval např. na tabákové plantáži, jako řidič vysokozdvižného vozíku či jako zahradník. Až později se v Bernu vyučil knihkupcem. Od roku 1997 je spisovatelem na volné noze.

Nejprve začal prosazovat jako dramatik, záhy se dočkal prvních zakázek od větších německojazyčných divadel a skutečného průlomu s divadelní hrou Sexuální neurózy našich rodičů (Die Sexuellen Neurosen unserer Eltern, 2003), v níž mentálně zaostalá dospívající dívka Dora po vysazení otupujících prášků začne žít sexuálním životem a svou starostlivou matku tím staví před novou výzvu. Na úspěch této hry navázal roku 2005 dvojicí kontroverzních her. Autobus (Der Bus (Das Zeug einer Heiligen)) je černohumorná groteska o dívce, „světici“, která omylem nastoupila do špatného autobusu a nyní se musí vypořádat s následky v podobě násilnického řidiče. Drama bylo oceněno Mülheimskou cenou za drama coby nejlepší nový divadelní text roku. Takřka souběžně uvedená hra Alices Reise in die Schweiz (Alenčina cesta do Švýcarska) se zabývá tématem asistované sebevraždy. Roku 2008 publikoval Bärfuss v nakladatelství Wallstein svůj první román nazvaný Hundert Tage (Sto dní), s nímž ihned pronikl do širší nominace na Německou knižní cenu. Román popisuje zážitky švýcarského humanitárního pracovníka během tzv. rwandské genocidy. Jeho druhý, autobiograficky laděný román Koala (2014), v němž zpracoval sebevraždu nevlastního bratra, získal roku 2014 Švýcarskou knižní cenu. V roce 2019 získal Cenu George Büchnera. V rodném Švýcarsku se levicově orientovaný autor často vyjadřuje k politickým tématům a vyvolává kontroverze.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Aura-Pont, s.r.o.

tel: +420 603 265 067
email: info@aurapont.cz