Martin McDonagh

dramatik, režisér

(1970)

Britský dramatik a filmový režisér a scénárista irského původu. Hry Martina McDonagha se vyznačují scénami explicitního násilí, vulgarismy a černým humorem, který má místy nádech grotesky. McDonaghova tvorba může být zařazena k žánru britského divadla "in yer face". Martin McDonagh je celkem populárním a komerčně úspěšným autorem, jeho hry jsou neustále překládány a uváděny po celé Evropě. McDonaghovou nejúspěšnější hrou dodnes zůstává jeho prvotina Kráska z Leenane, za kterou mj. obdržel Cenu londýnských kritiků pro nejslibnějšího autora. Hra je součástí tzv. Connemarské trilogie, do které patří ještě Lebka z Connemary a Osiřelý západ. Autorovo dílo pokračuje tzv. Aranskou trilogií, sestávající se z her Mrzák inishmaanský, Poručík z Inishmooru a Smrtky z Inisheeru. Dalšími hrami byly např. Pan Polštář, Ujetá ruka ve Spokane či Kati.

V roce 2006 získal McDonagh Oscara za svůj autorský krátký film Six Shooter, poté natočil řadu dalších skvělých filmů (např. V Bruggách, Sedm psychopatů, Tři billboardy kousek za Ebbingem).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Aura-Pont, s.r.o.

tel: +420 603 265 067
email: info@aurapont.cz