Sarah Kane

dramatik

(1971 - 1999)

Anglická dramatička, původním povoláním divadelní režisérka a herečka, jedna z představitelů britské coolness dramatiky. Po vleklých depresích spáchala v londýnské nemocnici sebevraždu.

Hra Zpustošení byla uvedena v šedesátimístném Theatre Upstairs v londýnském Royal Court 12. ledna 1995. Naturalistické zobrazení násilí, sexu a vulgární jazyk pobouřily kritiku i mnohé diváky. Hra se stala velkým divadelním skandálem - kritika nebyla schopna snést násilí a energii, hru označovali přídomky "krvavá jatka" a "nechutná oslava hnusu". Pokračovala v psaní hry Očistění (Cleansed) - hry Zpustošení a Očistení byly zamýšlené jako první dvě části dramatické trilogie, jež nebyla dokončena, 3. část měla hovořit o nukleární devastaci lidstva. Navzdory tomu, že byla svým okolím považována za veselé, milé a příjemné děvče, v době svého života trpěla záchvaty depresí. Počátkem léta 1998 ji zachvátila další vlna depresí, proto se rozhodla svěřit se do odborné péče psychiatrů. Léčba deprese jí poskytla námět na napsání další divadelní hry - Psychóza 4:48 (4:48 Psychosis) byla napsána na podzim a v zimě v letech 1998-1999. Text je složen z vnitřních monologů jedné z postav a z úlomků dialogů mezi postavami, které připomínají doktora a pacienta - hra byla posmrtně uvedena v Londýně, v červnu roku 2000.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Aura-Pont, s.r.o.

tel: +420 603 265 067
email: info@aurapont.cz