Zpustošení

Titul v originále: Blasted

Autor: Sarah Kane
Žánr: drama
Překladatel: Ondřej Formánek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Sarah KANE (V. Británie)

BLASTED (Zasaženo)

2 muži, 1 žena

Velmi drahý hotelový pokoj v Leedsu (mj. rodné město S.Kane) - ten druh, co může být kdekoliv na světě. Sem přivádí Ian, asi čtyřicetiletý novinář, svou, zhruba dvacetiletou, přítelkyni Cate. Zřejmě spolu chtějí strávit noc. Postupně však vycházejí najevo různé podivné věci. Cate je mentálně poněkud zaostalá a že její sexuální vztah s Ianem trvá již delší dobu - snad již od dětství! Cate také ve stresových okamžicích propadá nekontrolovatelným hysterickým záchvatům smíchu a vzápětí omdlí. Toho Ian zneužívá a obtěžuje ji. Ian je zase trochu paranoidní. Neustále kontroluje, zda je jeho revolver nabitý, při každém hlasitějším zvuku se vrhá na podlahu, protože se bojí, že ho chce někdo zastřelit. Mezitím telefonuje do redakce svých novin zprávy do černé kroniky, popíjí gin a propadá záchvatům kašle - má rakovinu plic.

Jak vyjde později najevo, kromě toho, že je novinářem, se totiž živí i jako nájemný vrah. Cate s ním, přesto, že ji jeho sexuální dotěrnost obtěžuje, má zvláštní soucit. Nakonec se ním, i když trochu proti své vůli, vyspí.

Druhý den, když v hotelovém pokoji snídají, vtrhne dovnitř voják zřejmě nějaké cizí armády. Ianovy úzkostné obavy se stávají realitou. Cate se podaří uniknout okénkem v koupelně. Dozvíme se, že celé město (a snad i celá Anglie) je již obsazeno okupační armádou. Pokoj je zasažen minometnou střelou, ale Ian a Voják přežijí. Voják vypráví Ianovi "historky" ze svého života, jak kde koho zabil, mučil, znásilnil. Nakonec znásilní Iana a pak mu vysaje oči. Pak se zastřelí. Do rozbitého pokoje se vrací Cate, přináší dítě, které jí kdosi z lidí prchajících města nechal. Dítě však zemře a Cate ho pohřbí do díry v podlaze. Slepý, bolestí stravovaný Ian se chce zastřelit, Cate mu ale vyndá z revolveru všechny náboje - tvrdí mu, že to je osud, že je to Boží vůle(!), že ještě nemá zemřít.

Konec hry se rozpadá do krátkých obrazů: Ian zvrací krev, hladový Ian vyhrabe mrtvé dítě a sní ho, Ian zkouší uškrtit sám sebe, pláče krvavé slzy. Znovu přichází Cate, dokonce přináší jídlo. Zřejmě ho získala od nějakých vojáků, protože krvácí mezi nohama. Téměř proti Ianově vůli ho začne krmit. Dírou ve stropě prší. Hra je napsána velmi strohým, věcným jazykem, dialogy jsou úsporné.

Hra je rozdělena na pět scén. I když se celý děj odehrává v jediném pokoji a zdá se, že i za jediný den, autorské poznámky ukončující jednotlivé scény požadují postupně zvuk jarního, letního, podzimního a těžkého zimního deště.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz