2 Pianos 4 Hands

Titul v originále: 2 Pianos 4 Hands

Autor: Ted Dykstra, Richard Greenblatt
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Ted Dykstra, Richard Greenblatt (Kanada)

2 PIANOS 4 HANDS (DVA KLAVÍRY, ČTYŘI RUCE)

2 m

Nejúspěšnější hra v dějinách kanadského divadla vznikla ve workshopu torontského Tarragon Theatre v roce 1994. Od premiéry, která se v tomto divadle konala o rok později, urazila hra dlouhou cestu přes newyorskou off-Broadway, londýnský West End, až do tokijského Theatre Ginza na jaře 2004. Po autorech – hercích s pianistickou minulostí – se rolí obou hrdinů ujali další herci v dalších produkcích hry po celém světě…

Příběh patnácti let studia klavírní hry předvádějí dva herci s pomocí dvou klavírů ve virtuózním představení. Stačí v něm představit celou řadu zúčastněných postav i své klavírní umění ve skladbách Bachových, Beethovenových i Jerry Lee Lewise.

Zpočátku se oba herci střídají a prezentují dětské verze své postavy, druhý z nich hraje vždy učitele, porotce klavírních soutěží či rodiče. Jako „spřátelení“ prepubertální soutěžící se utkávají na nejrůznějších festivalech – zažívají trému i hrůzu z porážky od osmiletých zázračných dětí. Jako dospívající mladíci se chápou nových nápadů i vlivů. Jejich pohled na svět i svět hudby se pomalu vyvíjí. Od cvičení Beethovenovy skladby Pro Elišku se posouvají k přijímacím zkouškám na konzervatoř, hrají klasiky i mistry jazzu, potýkají se s rodiči a někdy si dokonce všimnou, že existují i dívky…

Jako dospělí si Ted a Richard stále více uvědomují, že mezi velmi dobrým a velkým uměním existuje propast. A docházejí k pokořujícímu poznání, že velikost může být mimo jejich dosah.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz