3 Kinds of Exile

Titul v originále: 3 Kinds of Exile

Autor: John Guare
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

John Guare (USA)

3 KINDS OF EXILE (3 DRUHY EXILU)

variabilní obsazení

Nejnovější Guarova hra (premiéra v off-broadwayském Atlantic Theater 15.5.2013) je vlastně souborem tří aktovek spojených tématem východoevropského exilu. Jejich hrdiny jsou totiž nejmenovaný Čech (vypravěčem této první aktovky – monodramatu je však nepochybně slavný režisér české-židovského původu Karel Reisz), legendární polská herečka Elzbieta Czyzewska a konečně – prostřednictvím materiálu, který autorovi poskytl svými romány a hrami - polský dramatik Witold Gombrowicz. Dalo by se také řici, že exil je zde nazírán prismatem dítěte, ženy a muže…

První aktovka je téměř hororovým příběhem Wintonova dítěte a jeho celoživotního problému psychicky se po ztrátě rodiny adaptovat v nové roli a vlasti.

Druhá aktovka je věnována historické postavě Elzbiety Czyzewské, která na počátku 60. let opustila hvězdnou filmovou a divadelní kariéru, když se provdala za špičkového amerického žurnalistu – a tak navždy ztratila půdu pod nohama, byť svou osobností i uměním inspirovala nejednoho amerického umělce (za všechny: W. Styron a jeho Sophiina volba). Guare nechá příběh novodobé Médey vyprávět chóru herců.

Nejstylizovanější je aktovka třetí, kombinující v jedné absurdně groteskní féerii osudy reálného Witolda Gombrowicze a scény z jeho Svatby a románu Trans-Atlantyk. W.G. se po absurdní plavbě do Argentiny ve službách předválečného Polska rozhodne vystoupit z předurčeného národního „osudu“ a stát se navždy „nezralým“ člověkem – zralým umělcem.

Guare překvapuje u Američana vzácnou hloubkou pochopení specifického fenoménu východoevropského vlastenectví a konfliktů, které přináší.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz