33 Variations

Titul v originále: 33 Variations

Autor: Moises Kaufman
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Moises Kaufman (USA)

33 VARIATIONS (33 VARIACÍ)

4 m, 4 ž

33 variací je příběhem muzikoložky Katherine Brandtové. Při svém studiu se vydává proti proudu času, aby se pokusila odhalit tajemství obestírající slavných 33 Variací na Diabelliho téma. Beethoven se před dvěma sty lety zapojil do „akce“ vyprovokované jeho současníkem Diabellim, skladatelem valčíků, který požádal padesát svých kolegů, aby na jeho motiv složili vlastní variace. Beethoven jich nakonec v různých obdobích svého života vytvořil 33, a to v nejrůznějších hudebních formách a náladách, odrážejících jeho hudební vývoj i boj s fatální chorobou. Zde se příběh variací setkává s Katherininým vlastním životem. Katherine bojuje s roztroušenou sklerózou a zároveň se vyrovnává se svou minulostí, svým vztahem k dceři, na jejíž pomoc je odkázána, a pátrá po smyslu svého života.

Hra byla poprvé uvedena ve washingtonském divadle Arena Stage v roce 2007. Hlavní rolí v její broadwayské inscenaci o dva roky později se na divadelní prkna po 46-leté přestávce vrátila Jane Fondová.

V dubnu 2011 proběhne premiéra na Slovensku – v bratislavské Aréně. V hlavních rolích Katherine a její dcery Clary se představí Emília Vášáryová a Zuzana Fialová.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz