4 Millionen Türen

Titul v originále: 4 Millionen Türen

Autor: Tom Melle, Martin Heckmanns
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 1

Martin Heckmanns, Tom Melle (Německo)
4 MILLIONEN TÜREN (4 MILIÓNY DVEŘÍ)
4 m, 1 ž
Komedie z prostředí lidských zdrojů

Místnost se čtyřmi blíže nespecifikovanými dveřmi. Přichází Ernst, poté Bendt, později Ella, ještě později Felix - všichni jsou nezaměstnaní a všichni byli dopisem pozváni k přijímacímu pohovoru. Vyčkávají v místnosti, až budou na řadě.
Defilují před námi různé charaktery - nejistý a naivní Ernst, dominantní a machistický Bendt, sociální kritik Felix a harmonizující vyrovnaná Ella.
Jenže je tu háček - vzájemným seznamováním a simulováním možného průběhu pohovoru riskují, že každý z nich může být zaměstnavatel a že vše je jen sofistikovaná psychohra, aby o nich zaměstnavatel zjistil co nejvíce. Kdo z nich se tváří jako žadatel o práci, a přitom je zaměstnavatel? Je to všechno jenom hra? Mluví ten druhý pravdu, nebo je to jen modelová situace? Kdo je v místnosti pozoruje? Jakou roli každému z nich dopis přidělil? Nebo je to realita a oni jsou jen schizofrenní? Vše nakonec zdá se ozřejmí postava a la deus ex machina.
Hra si bere na mušku odosobnělý svět velkých firem, kde se přijímací pohovory stávají promyšleným rituálem a různé psychologické a poznávací hry prubířským kamenem přijímacího řízení. Nestačilo by si jen normálně popovídat?

Hra byla uvedena v říjnu 2004 v Deutsches Theater Berlin v režii E. Hannemanna. Poté byla hra vícekrát inscenována na různých německých i rakouských scénách (Mannheim, Hamburg, Vídeň...), vznikla i rozhlasová verze.

Hra je momentálně překládána do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz