A babička slaví devětadevadesáté narozeniny

Titul v originále: A babička slaví devětadevadesáté narozeniny

Autor: Jiří Kratochvil
Žánr: groteska
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 8

Jiří Kratochvil

A BABIČKA SLAVÍ DEVĚTADEVADESÁTÉ NAROZENINY

10 mužů, 8 žen, 3 děti

Babička uspořádá velkolepou oslavu svých devětadevadesátých narozenin, na kterou pozve všechny své potomky. Potomků je mnoho, navzájem se léta neviděli a tak dochází k velkému vítání a objímání. Slavnost začíná proslovy a děkovnými tirádami oslavujícími babičku a její veleúspěšné pokolení, většina z hostů má prominentní postavení či rozsáhlý majetek, ale jak čas běží - oslava totiž trvá dlouhé dny - zábava nabývá na obrátkách. V domě se objevují nečekané atrakce, hráčská doupata, ruleta při níž se hraje o prsty i prsy, souboj hadí ženy a muže ropuchy, především však dochází k partnerským obměnám a překvapivým zjištěním.

Hned na začátku se setkají tři klíčové postavy, Průvodce, který děj nejprve jen komentuje, aby do něj později výrazně zasahoval, Martin, jenž nezvládne svou roli a musí přiznat, že není tím, za koho se vydává, a Janek, pro kterého je celá rodinná oslava velkou zkouškou. Janek postupně zjišťuje, že nejen Martin není opravdovým Martinem, ale jen jeho zástupcem, který hraje jeho roli, ale ani ostatní, babičku nevyjímaje, nejsou tím, čím se zdají být. V situaci, kdy vzpomínky neplatí, vztahy jsou více než vratké, kdy čas neběží, jak by se dalo očekávat, v situaci, kdy se nedá věřit ani smrti, není snadné poznat pravdu ani o sobě samém .

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz