A Bright Room Called Day

Titul v originále: A Bright Room Called Day

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 7

Tony Kushner (USA)

A BRIGHT ROOM CALLED DAY (ZÁŘÍCÍ POKOJ ZVANÝ DEN)

5 m, 7 ž

Hra se odehrává v jednom berlínském bytě ve 30. letech na počátku vzestupu Hitlerovy moci a v 90. letech 20. století po pádu berlínské zdi. Americká umělkyně židovského původu Zillah přijíždí z New Yorku do Berlína a ubytuje se v bytě, kde ve 30. letech žila filmová herečka Agnes. Herečka se tu scházela se svými levicově orientovanými přáteli, kteří s obavami sledovali nástup fašismu. Patřil mezi ně její milenec, maďarský emigrant a rovněž filmař Husz, ambiciózní herečka se slibnou kariérou před sebou Paulinka, homosexuál Baz, pracující v Berlínském institutu pro lidskou sexualitu a komunistická umělkyně Annabella. Jejich politické diskuse zahrnovaly otázky, jestli by se vyspali s nacistou nebo trockistou, nebo jestli by pro ně pracovali.

Po požádu budovy Říšského sněmu Paulinka dostane nabídku pracovat pro nacisty, Annabella se angažuje v protinacistickém odboji a pomáhá skrývat uprchlíky. Potřebuje si pro tento účel vypůjčit i Agnesin byt. Baz se po absolvování krutého výslechu s mučením zaobírá myšlenkami na sebevraždu a nakonec odjíždí do Paříže. Husz po výslechu emigruje, Paulinka odjíždí do Moskvy. Jenom Agnes není schopná opustit Berlín. Občas jí v bytě navštěvuje podivná hladová stařena. Zničehonic se objeví a žádá jídlo. Aby nebyla sama, souhlasí Agnes, že ve svém bytě ubytuje uprchlíka.

Zillah přijela do Berlína znechucená americkou společností a politikou, chtěla být v kontaktu s dějinami, někde, kde se děje něco důležitého. Má poměr s Rollandem z bývalého východního Německa, kterému konečně může položit otázku, kterou vždycky chtěla položit každému Němci, kterého potkala v New Yorku, co dělal jeho otec za války. Rollandovi tuto otázku teď může položit - protože jí nerozumí - nemluví anglicky a ona německy. Nakonec se Zillah vrací do New Yorku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz