A co Leonardo?

Titul v originále: A co Leonardo?

Žánr: hra
Překladatel: Kamil Valšík
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 5

Evald Flisar (Slovinsko)

A CO LEONARDO? (KAJ PA LEONARDO?)

ze slovinštiny přeložil Kamil Valšík

8 m, 5 ž

Uzavřené prostředí jedné neurologické kliniky je jako svět v malém. Její pacienti trpí celou řadou bizarních symptomů. Někteří mají něčeho nadbytek, jiným se něčeho nedostává, ale za jejich kompulzivním chováním leží skryté univerzální lidské potřeby: potřeba lásky, potřeba uznání, potřeba bezpečí.

Příčina jejich problémů je diagnostikována jako organická, a proto jsou podle Dr. Hoffmana, vedoucího kliniky, nevyléčitelní. Ale psycholožka doktorka DaSilvová, která přichází do institutu, aby zde našla téma pro svou disertaci, má jiný názor. Oba doktoři mají vlastní přístup k pacientům, ale oba přístupy jsou jen manipulací. Doktor Hoffman se odmítá vzdát zažitých pořádků a zároveň si osobuje právo nakládat s osudem svých pacientů výhradně podle vlastního uvážení a „chránit“ je před okolním světem, kdežto doktorka DaSilvová, která svým příchodem na kliniku narušila status quo, věří, že může udělat z pacienta, pana Martina, který trpí absolutní amnézií a vypěstoval si neobyčejnou schopnost naučit se a zapamatovat si cokoliv, „nového Leonarda“, renesančního člověka 21. století.

Ale jedná se o skutečný pokrok, nebo je všechno pouze krutý klam? Když začnou ostatní pacienti zlomyslně učit Martina jiné věci – sprosté vtipy a úryvky ze Shakespearových her – poezie s příměsí tvrdé reality se dotkne něčeho elementárního, vnitřního jádra pocitů v jeho nitru, které ještě není mrtvé a on začne překvapivě reagovat. Je tato jeho „skutečná“ identita, něco víc, než prosté papouškování? Doktorka DaSilvová se ale sama na vlastní kůži přesvědčí, jak nesmyslné bylo její počínání. Tajné služby se začnou zajímat, jak by mohly Martina využít ke svým účelům, a tak se mu dostane lekce násilí stejně snadno jako lekce „kultury“ – bez toho, aby kterékoliv z nich porozuměl. Nové vyučování Martina je tragickou antitezí výchovy doktorky DaSilvové. Brutální manipulace ze strany tajných služeb, které chtějí pacienta zneužít ještě odpudivějším způsobem, přinutí oba doktory spojit síly. Poslední pokus zachránit Martina tím, že je mu vrácena svoboda rozhodování, ale přichází příliš pozdě.

Hra, jejíž téma je na začátku nového tisíciletí více než aktuální, zkoumá podstatu identity a individuální svobody v kontextu společnosti plné chamtivosti, ctižádostivosti a krutosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz