A Comedy of Tenors

Titul v originále:

Autor: Ken Ludwig
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Ken Ludwig (USA)

A COMEDY OF TENORS (KOMEDIE PLNÁ TENORŮ)

4 m, 3 ž

fraška

Tenor se vrací! Čtyři z hrdinů celosvětové proslulé frašky Kena Ludwiga Lend Me a Tenor (č. Tenor na roztrhání) jsou také aktéry jejího volného pokračování. V luxusním hotelovém apartmánu poblíž pařížského fotbalového stadionu se scházejí ti, kdo se mají stát hvězdami mamutího koncertu, který se zde má v roce 1936 konat. Je tu Saunders, operní impresário z Clevelendu, jeho zeť a asistent Max, pro nějž má být koncert pěveckým debutem, hlavní hvězda, temperamentní tenor Tito a jeho atraktivní manželka Maria.

Třetím tenorem má být Skandinávec Jussi Bjorling, ten však angažmá neočekávané zruší, a tak Saunders povolá mladého, ale již úspěšného Carla, který je ovšem objektem Titovy profesionální řevnivosti. A to ještě Tito netuší, že Carlo se tajně schází s jeho dcerou Mimi. Než to však stihne pochopit, omylem začne za Carlovu milenku považovat vlastní ženu a žádá o rozvod. Uražená Maria souhlasí, a tak Tito ve své zběsilé žárlivosti svoji účast na koncertu rovněž zruší.

Jako zázrakem se na scéně objeví Titův dvojník, hotelový sluha Beppo, obdařený stejně zvučným tenorem, a jako správný Ital i příslušnou technikou. Koncert je tedy zachráněn! Je tu ovšem ještě jedna komplikace: na koncert přijede i Titova někdejší múza, ruská diva Tatiana.

A tak, když se vše v této klasické hotelové frašce správně urovná, namísto koncertu tří tenorů, může Saunders ohlásit koncert tenorů čtyř – a jednoho sopránu.

Světová premiéra se konala 5.září 2015 v Cleveland Play House.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz