A Drift in Macao

Titul v originále: A Drift in Macao

Autor: Peter Melnick, Christopher Durang
Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Christopher Durang (libreto a texty písní), Peter Melnick (hudba) (USA)

A DRIFT IN MACAO (MACAO / ZTRACENI V MACAU)

3 m, 2 ž, sbor

Libreto zbrusu nového amerického muzikálu od světoznámého dramatika Christophera Duranga je parodií na film noir, populární filmový žánr, který bude navždy spojován s hvězdami jako jsou Humphrey Boggart, Rita Hayworthová, či Carry Grant a Ingrid Bergmanová, o nichž se v textu výslovně mluví.

Text kromě zábavně zcizujících odkazů na filmové a divadelní konvence a nejznámější dobové události oplývá i čistým takřka filozofickým humorem, mimořádný vtip je vlastní i textům písní.

V úvodní scéně se hrdinka Lureena ocitá zcela bezmocná uprostřed pouličního ruchu v Macau roku 1952. Na sobě má večerní róbu a neznámému Rickovi Shawovi zpívá o tom, že ji opustil muž jménem Billy, je zcela bez prostředků a musí okamžitě sehnat práci jako zpěvačka v nočním klubu. Ukáže se, že neznámý Rick Shaw náhodou zrovna jeden klub v Macau vlastní. Momentálně však hledá muže jménem McGuffin. Lureena následuje Ricka a na jevišti se objeví asi 45-letý muž jménem Mitch - i on je v Macau cizincem, i on potřebuje práci. Zpívá o svém stesku po USA. I on míří do Rickova klubu, kde narazí na Asiata jménem Tempura, který jeho jednání komentuje písní o hrubých Američanech a jejich nevybíravém jídelníčku. Vzápětí se Mitch seznámí s Corinnou, osudovou ženou, která je v klubu angažována jako zpěvačka. Odmítá však návštěvu její šatny - i on totiž hledá McGuffina. Corinna ho varuje, aby před Rickem o McGuffinovi nemluvil. A s Tempurou zpívá píseň o McGuffinovi, postrachu Macaa, opravdovém sadistovi, a přizvukuje jim chór v trenčkotech.

Dorazí Rick Shaw s Lureenou a seznamuje Tempuru s úmyslem nahradit Corinnu jako klubovou zpěvačku Lureenou. Brzy se dohodnou na podmínkách. V šatně však dojde ke konfliktu obou umělkyň. Ale je čas jít na scénu. Lureenu doprovází Tempura (v klubu zřejmě děvče pro všechno) na klavír a ona zázračně zaimprovizuje píseň Měsíc nad Macaem, když tu na jeviště vtrhne Corinna, aby ji znemožnila správným provedením písně. Dojde ke rvačce, kterou musí řešit Rick. Mitch pozve Lureenu na steak a mezi oběma to zajiskří. Nic z toho však nebude: žijí v roce 1952, kdy na sex nesmí dojít nikdy první večer!

Ráno se Mitch navzdory varování dotazuje Ricka na McGuffina. Vydírá ho tím, že ví, že obchoduje s kradenými diamanty. Mitch zpívá o tom, jak McGuffina poznal - byl najat jako detektiv, aby pátral po zmizelé McGuffinově milence Jane (tu v této hře ve hře zpívá a představuje Corinna). Sám se však do Jane zamiloval, oba spolu uprchli. McGuffin je však našel a Jane zastřelil a zařídil, aby podezření padlo na Mitche. Mitch chce její smrt pomstít a očistit své jméno. Corinna si jde pro dávku opia, zatímco Lureena s Mitchem pokračují v hovoru o psychóze, existencialismu a zeitgeistu. Vyruší je však znovu Corinna, které opium došlo. Připojí se k jejich filozofování, které ovšem Tempura sarkasticky komentuje z hlediska buddhismu. Pak doručí Lureeně telegram s nabídkou práce v Bangkoku. Mitch jí doporučuje, aby ji přijala, což Lureenu roztrpčí. Další zprávou, kterou Tempura přináší, tentokrát Mitchovi, je návrh schůzky od padoucha McGuffina osobně.

Lureena dává Rickovi výpověď a vyzpívá se ze svého znechucení muži, k čemuž ji zřejmě inspirovala Mitchova lhostejnost. Rick, dotčený, že on ještě svou píseň neměl, zpívá o tom, že mu autoři nechtějí dopřát píseň.

Loreena a Corrina si navzájem stěžují na svůj pech v lásce, nakonec Corrina prozradí Loreeně, že v docích se schyluje k fatálnímu setkání Mitche s McGuffinem.

Atmosféra doků. V mlze se objevují postavy všech aktérů - v trenčkotech a kloboucích nejsou příliš k rozeznání: Mitch střílí na McGuffina, Rick prohlásí, že je agent FBI a žádá dámy, aby také střílely, McGuffin (je to Tempura, což diváci zatím sotva tuší) postřelí Mitche, ale jinak všichni střílejí a nikdo se v mlze pořádně netrefí. Proto se rozhodnou přejít na pěstní souboj. McGuffin proti všem, když je však přemožen, zjistí se, že je to Tempura. „Mýlíte se," praví Tempura, to on je McGuffin se zázračnou schopností tělesné proměny. Ve skutečnosti je Ir, ale umí měnit i barvu pleti. - A umí také zázračně zmizet, což ohromeným přítomným předvede. Nic však není ztraceno, Rick jako agent FBI s sebou všude nosí magnetofon a nahrává vše, co se šustne. Natočil tedy i McGuffinovo doznání, a tak se Mitchovi dostane alespoň satisfakce a on se může vrátit domů do Států, po kterých tak teskní.

Lureena odjíždí do Bangkoku a nabízí Corrině, ať jede s ní. Chce jí pomoci zbavit se závislosti na drogách. Všichni se rozcházejí.

Ticky Ticky Tocky Club v Bangkoku: Lureena a Corrina zpívají a tančí své dueto, když se objeví Mitch. Přizná, že mu Lureena chyběla a pozve ji i s Corrinou do New Yorku, kde se stal náhodou manažerem nočního klubu.

A jsme v New Yorku, Lureena a Corrina zpívají a tančí tutéž píseň, v hledišti se objeví Rick, který se jako agent FBI ptá každého, jestli je nebo někdy byl členem Komunistické strany.... A k duetu zpěvaček se připojí třetí - asijská tanečnice jménem Billie Holliday Wongová, což je jen další z proměn McGuffina-Tempury. Jelikož Corrina přešla z drog na prášky, Rick jí nabídne sňatek, manželství plánují i Lureena a Mitch. A i kdyby Wongová byla McGuffin, filozofují oba muži, její nohy nejsou k zahození.

V agentuře je k dispozici libreto a CD nahrávka.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz