A Play for the Living in a Time of Extinction

Titul v originále: A Play for the Living in a Time of Extinction

Autor: Miranda Rose Hall
Žánr: hra, monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 1

A PLAY FOR THE LIVING IN A TIME OF EXTINCTION (Hra pro živé v době vyhynutí)

monolog na ekologické téma

Rozdíl mezi smrtí a vyhynutím je následující: smrt znamená přestat existovat. Vyhynout znamená vyhasnout. Smrt považuju za něco individuálního. Vyhynutí je kolektivní.“

Hra na ekologické téma: člověk a příroda, vyhynutí, smrt. Jednoduchý jazyk vychází z tradic story tellingu - je to snadno, přístupně podaný text. Výchozí situace je bytostně divadelní: dramaturgyně (mezi dvaceti a třiceti lety) čeká na to, až přijdou dvě herečky, které mají odehrát představení. Jenže nedorazí, protože matka jedné se octne v nemocnici, a ta druhá ji za ní veze. Noemi tedy na sebe bere roli toho, kdo „pobaví“ publikum, zrekapituluje, že měla být odehraná hra na klimatické téma a organicky přechází - ve druhé části - na dané téma. Osobní příběh později obohatí seznamy vyhynulých živočichů (jejichž vyjmenovávání má až hymnickou povahu), přičemž ale hra neztrácí kontakt s publikem. Ve třetí části se exponuje rozdíl mezi smrtí a vyhynutím - osud živočišných druhů se tak zásadně blíží osudu člověka (v době ekologické katastrofy) a hra tak divákovi klade pochopitelné otázky.

Hra měla premiéru v roce 2021. Vznikla na objednávku LubDub Theatre Co a dostala se do finále ceny Susan Smith Blackburn. Stala se součástí projektu STAGES (Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift), což byl v době covidové pandemie divadelní experiment, jehož cílem je nově nahlédnout kulturní výměnu a koncept udržitelnosti. Jednou z uměleckých osobností, která za projektem stála, byla režisérka Katie Mitchell; ta hru později také režírovala. Inscenace se hrála v mnoha divadlech po celém světě, na jaře a v létě 2023 se uskutečnilo turné po Velké Británii v produkci divadla Headlong. Autorka je je dramatička a scénáristka, která žije v New Yorku. Mezi její hry patří Plot Points in Our Sexual Development (finále Lambda Literary Award 2019 v kategorii Drama) či The Kind Ones a Menstruation: A Period Piece. Píše i pro televizi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz