A Question of Mercy

Titul v originále: A Question of Mercy

Autor: David Rabe
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

David Rabe (USA)

QUESTION OF MERCY (OTÁZKA SOUCITU)

4 m, 1 ž

Hra z 90. let se zabývá otázkou euthanazie a lékařské i čistě lidské etiky v této věci.

Doktora Chapmana osloví Thomas s prosbou o pomoc jeho příteli Anthonymu. Doktor Chapman, kdysi špičkový chirurg, zanechal praxe na vrcholu kariéry, když si se skalpelem v ruce uvědomil, že před ním na stole leží lidská bytost. Lékařskou licenci si však ponechal, kdyby sám sobě potřeboval předepsat lék, který by ukončil jeho utrpení v případě nevyléčitelné nemoci.

Anthony je Thomasův partner trpící konečným stadiem AIDS. Líčí doktoru Chapmanovi bolesti a vysvětluje své přání ukončit život. Doktor Chapman je otřesen a rozhodne se Anthonymu pomoci. Anthony získá potřebnou dávku barbiturátů a doktor ho poučí o způsobu jejich užití. Schůzku, na níž se mají dohodnout všechny detaily, se účastní i dlouholetá přítelkyně obou mužů, Susanah. Stanoví se datum a den se naplánuje hodinu po hodině. Dopoledne stráví Anthony s Thomasem, na pozdní oběd dorazí Susanah, společně připraví Anthonymu jeho oblíbenou hudbu a diapozitivy a pak odjedou z města, aby byli mimo podezření, kdyby policie zahájila vyšetřování pro podezření z vraždy. Anthony si sám vezme léky a doktor Chapman přijde zkontrolovat, jestli je mrtvý. Kdyby se mu to nepodařilo, píchne Anthonymu smrtelnou injekci morfia.

Den před stanoveným datem navštíví doktora Susanah s Thomasem, mají strach, že by doktora zavřeli. Vezmou mu klíče od Anthonyho bytu a prohlásí, že jeho účast na věci se ruší. Anthony sám spolyká barbituráty, ale když se Thomas se Susanah druhý den vrátí, najdou ho ještě živého. Anthony umírá až za několik dní připojen na přístroje v nemocnici.

Hra zachycuje, jak se se situací vyrovnávají všichni zúčastnění, zejména pochyby doktora Chapmana.

jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz