A Single Man

Titul v originále: A Single Man

Autor: Simon Reade, Christopher Isherwood
Žánr: hra, dramatizace, adaptace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

A SINGLE MAN (Single)

3 m, 2 ž (více rolí)

dramatizace románu

Scénický text, původně román (1964) amerického spisovatele britského původu, zachycuje jeden den v životě stárnoucího přednášejícího na losangeleské univerzitě. Je rok 1962, těsně po karibské krizi. Vzpomínky na válku a hrozba, že by mohla vypuknout válka nová, ještě horší, ještě nevybledly a homosexualita je zatím pro většinu společnosti věcí správné výchovy.

Georg strádá nedávnou ztrátou. Jeho výrazně mladší dlouholetý přítel se od něj odstěhoval k rodičům, kteří vždy ignorovali existenci jeho partnera, a nedávno zemřel při automobilové nehodě. Dům, kde George bydlí, zůstal prázdný, stejně tak jako jeho život, přestože je obklopen společností a zájmem o svou osobu. Sousedé se snaží navázat s Georgem kontakt, ale jejich očividně homofobní postoj nelze přehlédnout. Jeho kamarádka, kolegyně z univerzity si zase přátelstvím s Georgem kompenzuje své osobní ztráty a ne úplně chápe jeho nezájem o svou krásu. Brit mezi Američany, homosexuál v heterosexuální společnosti, o generaci starší muž mezi mládeží, která chce žít tady a teď a pro budoucnost, zatímco on se nedokáže odpoutat od minulosti. Ačkoli fyzicky přítomen, vždy pohotově reagující na podněty, které očividně provokuje svou rezervovaností (jež mírně povolí až po pořádné, i když zjevně pravidelné, dávce alkoholu), zůstává neustále vzdálen běžnému dění, které průběžně komentuje ve snaze vyznat se ve svých pocitech a najít odpověď na to, co dál. Text je napsán tak, aby všechny role mohlo odehrát pět herců. Zároveň je zručně vybaven scénickými poznámkami, které připravují jevištní akce pro ucelený inscenační celek zachycující jedinečnost času (60. léta 20. století) a místa (Los Angeles). Obojí je totiž důležitými souřadnicemi v pozoruhodném portrétu „single“ člověka - jedinečného, osamělého a bezprizorního jako jsme, alespoň někdy, my všichni.

Tato pozoruhodná scénická adaptace byla uvedena v roce 2021, předtím byl podle románu v roce 2009 natočen stejnojmenný film v hlavní s Colinem Firthem, o jehož ztvárnění George se mnozí hodnotitelé vyjádřili jako o jeho životním výkonu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz