A Solitary Vice

Titul v originále: A Solitary Vice

Autor: Ron Hutchinson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 1

Ron Hutchinson

A SOLITARY VICE (Jediná neřest)

5 mužů, 1 žena

Redaktoři londýnské pobočky světového nakladatelského koncernu - Angličané i Američané - jsou postaveni před nečekaný problém: Jejich hvězda, vynikající prozaik Mallowan, de facto kandidát na Nobelovu cenu, prodal nakladatelství díky své prestiži "zajíce v pytli" - své deníky, o nichž zatím neměl nikdo tušení. Angličan Neil a jeho partnerka, Američanka Jessica s hrůzou zjistí, že deníky jsou plné nenávistných poznámek vůči všem existujícím anglickým menšinám i "nebílým" světovým rasám a v případě publikování by mohly docela zničit pověst velkého humanisty a moralisty, jehož knihy čtenáři milují - a hlavně kupují. Nakladatelství se rozhodne vyslat za Mallowanem autora jeho biografie Watkinse, který jej má přesvědčit, aby od publikace deníků upustil. Mallowan návrh odmítne a Watkinse bezohledně pokoří. Než mohou do věci zasáhnout šéfové nakladatelství, Mallowan při domácí nehodě zahyne - a v zápětí i rozrušeného Watkinse přejede auto. Avšak ani toto poněkud drastické rozuzlení situaci neřeší. Mezi americkými a anglickými kolegy se rozpoutá diskuse, jak s deníky, které spolu s rukopisem posledního Mallowanova románu z jeho domu ukradl redaktor Hazeldene, naložit. O jejich vydání nemůže být řeči, ale mají být pro všechny případy zničeny? Evropský postoj Angličanů se odvolává na potenciální nebezpečnost rasistické literatury, Američané hájí svobodu slova za každou cenu. Nakonec zvítězí - jak jinak - na obou stranách pragmatismus.

Hra je - značně sarkastickou - sondou do světa současného nakladatelského byznysu i do myšlení dnešních intelektuálů a zejména v postavě monstrózního Mallowana nabízí zajímavé herecké příležitosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz