A Whistle in the Dark

Titul v originále: A Whistle in the Dark

Autor: Tom Murphy
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

A WHISTLE IN THE DARK (Hvízdnutí ve tmě)

7 m, 1 ž

Hry Toma Murphyho (1935-2018) jsou na českých jevištích vzácným hostem (a to ještě pouze zásluhou jeho českého překladatele Julka Neumanna – Bailegangaire, Zpívat jako Gigli). Hvízdnutí ve tmě (1961) řadil irský dramatik ke svým nejoblíbenějším. Letos (v říjnu 2022) jeho nejhranější hru v rámci Dublinského festivalu uvedlo irské „Národní“ – Abbey Theatre – a potvrdilo tak znovu její životnost.

Všech pět bratrů Carneyových a jejich otec se setkává v domě nejstaršího Michaela a jeho anglické ženy v britském Coventry. Michael se „asimiloval“, vzdal se sice ambic na vyšší vzdělání, ale má stálé místo. Již nějaký čas však k nelibosti své ženy Betty také ubytovává tři ze svých bratrů, kteří se jednou nohou pohybují v místním podsvětí. Otec s sebou z Irska přiváží i nejmladšího syna Desmonda, aby se zapojil do jejich „byznysu“. Michael stále cítí jistou povinnost k mladším bratrům, chtěl by od nejisté a nebezpečné existence zachránit alespoň Desmonda a poslat ho zpět do Irska. Jeho bratři mají ovšem jiné plány. Podporovaní tirádami svého fanfarónského otce si to s Desmondovou pomocí chtějí vyřídit s jiným irským rodinným gangem bratrů Mulryanových. K hospodské rvačce skutečně dojde, Carneyové v ní díky podrazu vyhrají a rozkurážení úspěchem a alkoholem – a především povzbuzováni svým despotickým otcem - obrátí svou agresivitu proti Michaelovi, jako představiteli „jich“, těch, kdo vůči nim necítí respekt. Typicky ovšem k poslednímu útoku vyhecují toho nejzranitelnějšího – Desmonda.

Portrét jedné deklasované – dnes bychom řekli „dezolátské“ – rodiny (který podle mnohých ovlivnil slavný Pinterův Návrat domů) je dodnes mrazivě aktuální.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz