A World Elsewhere

Titul v originále: A World Elsewhere

Autor: Alan Franks
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Alan Franks (Velká Británie)

A WORLD ELSEWHERE (ŽIVOT JE JINDE)

4 m, 1 ž

Jaro 1968. Rok po “létu lásky” se Amerika otřásá vztekem nad dlouhotrvající válkou ve Vietnamu. Univerzity se kymácejí v bouřích hořce reagujících na rozběh prezidentské kampaně, která do Bílého domu přivede Richarda Nixona. Paříž klečí na kolenou před studentskými bouřemi a sovětské tanky se chystají vtrhnout do Československa. I na poklidných nádvořích Oxfordu burcuje Vietnam studenty z jejich hédonismu. Protesty vede charismatický Elliott Farmer, studující postgraduálně na Rhodesovo stipendium mezinárodní vztahy.

Naivní britská zlatá mládež je okouzlena jeho světáctvím a inteligencí. Přesto ho obestírá tajemství: Snaží se za pomoci rodinných konexí vyhnout vojenské službě nebo ne? Toby, romantický mladík ze stejné koleje režíruje studentskou inscenaci Coriolana, hry, jejíž překvapivou aktuálnost mu Farmer vysvětluje. Toby se pokusí pro davové scény ve své brechtovské interpretaci získat účast věčně stávkujících dělníků z automobilky v Cowley. Kouzlo amerického kolegy ještě vzroste, když vejde ve známost jeho dávné dětské přátelství se spolužákem z Minnesoty, Bobem Dylanem, jehož protest-songy se linou z každého okna privilegované koleje. Elliott slíbí, že se pokusí Boba pozvat, aby vystoupil na kolejním plese.

Na koleji zároveň probíhá domácí politická kampaň – profesoři se chystají nahradit nemocného ředitele. Jedním z kandidátů je Tobyho tutor, Dr. Mayhew, nafoukaný odborník na středověkou angličtinu, skrývající utajené provinění v podobě vědeckého plagiarismu. Jeden z jeho studentů, Tobyho nejlepší přítel Nick, je dočasně vyloučený z univerzity pro krádež knihy. Nickova dosud bezúhonná sestra Pippa se šíleně zamiluje do Farmera a chce pomoci bratrovi tím, že vyhrožuje Mayhewovi, že ho odhalí. Toby se k jejímu plánu připojí jen nerad, pojí ho k ní totiž dávný a neopětovaný milostný zájem. Tak se rozehrává napínavé a důmyslené drama politiky ve všech jejích formách, od státnictví mezinárodního kalibru, až k špinavým trikům starých rivalů a postelovým válkám bez pravidel. V době neomezených možností čeká na odvážné štěstí a na ty, kdo prohrají, alespoň nevinnost. V hořce komickém portrétu historického okamžiku vypráví autor o snech a démonech generace s větrem v zádech a celým světem před sebou.

Alan Franks je spisovatel a textař. Více než třicet let přispíval do Timesů a koncem 60. let studoval v Oxfordu na stejné koleji jako např. Bill Clinton. Tehdy také na edinburghském festivalu vystupoval v revui s Robertem Reichem, který se v roce 1992 stal ekonomickým poradcem prezidenta Clintona.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz