Abiball

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 8 ženy 6

Lutz Hübner, Sarah Nemitz (Německo)
ABIBALL (MATURITNÍ PLES)

8 m, 6 ž (variabilní obsazení)

satirická komedie

Hra pro velkou činohru nás zavádí do neotřelého prostředí – do sálu, kde se koná maturitní ples. Publikum je tam velice blízko akce herců, usazené u stolů jako na skutečném plese, v sále se tančí, zpívá, oslavuje, ale i pomlouvá, diskutuje a chatuje na internetu, pořízené fotky či videa postav se promítají na plátno.

Již dle titulu je jasné, že postavy jsou rozličného charakteru i věku. Jde o studenty, jejich přátele, rodiče, pedagogy. Ti všichni se sejdou na této oslavě dospělosti a rozvine se mezi nimi pár konfliktů, jež se i navzájem propojí a uzavřou se v dějovém rámci plesu.

Lucy půjde na medicínu a je zamilovaná do Benna, který jen sedí u počítače a tají, kam se po škole chystá, Frank naopak moc dobře ví, co bude jeho syn Jonas po střední škole dělat, školné na soukromou univerzitu je již zaplaceno. Lucyin otec potká na plese svou bývalou manželku s novým partnerem, Bennova matka přijde na ples se svou matkou, která má o řádném plese zcela jiné představy. Samozřejmě nechybějí i učitelé a učitelky…

Zábavná a jízlivá společenská satira tak, jak tento autorský tandem umí napsat. Trefné dialogy s pointami, téměř archetypální charaktery postav nutí diváka k smíchu i zamyšlení, smířlivý konec nastaví publiku zrcadlo.“ (Rheinische Post).

Satirická hra s variabilním hereckým obsazením byla uvedena v Düsseldorfer Schauspielhaus v říjnu 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz