Abigail's Party

Titul v originále: Abigail's Party

Autor: Mike Leigh
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Mike Leigh (Velká Británie)

ABIGAIL´S PARTY (ABIGAILIN VEČÍREK)

2 m, 3 ž

Hra detailně mapuje drobné události jedné bezvýznamné sousedské párty, na kterou hostitelský pár (Beverly a Laurence) pozve další manželský pár, Angelu a Tonyho, a z jakéhosi „soucítění" také rozvedenou Sue. Rodinné poměry rozvedené ženy se automaticky stanou tématem hovoru zúčastněných dam, zatímco Laurence, i přes svou roli hostitele, odchází za svými pracovními povinnostmi a Tony se do hovoru víceméně nezapojuje. Sue je terčem pokryteckého soucitu, který je vlastně jen nepřímo vyřčenou kritikou, a jako žena nechráněná stejným společenským statusem musí snášet pozornosti okolí, které se automaticky semkne v pevné alianci. Večírek Abigail, dcery Sue, je dalším tématem hovoru a ačkoli se Sue snaží bránit, společnost jí vnutí, že muži zajdou zkontrolovat, jestli je na večírku „všechno v pořádku".

Po čase se zdá, že Laurence je přece jen ze společnosti nejvnímavější a chce se Sue zastat, Vyjde z toho ale jen jeho vlastní intelektuálský exhibicionismus, který skončí trapnou hádkou mezí ním a Beverly, jeho manželkou. Večírek, od kterého nikdo nic neočekával, najednou zcela překvapivě vrcholí: Laurencovým infarktem a rychlou smrtí. Nad jeho tělem zůstává několik šokovaných hostů.

Leigh je autor kterého už dnes počítáme ke starší generaci (*1943). Abigail´s Party vznikla v 70. letech 20. století, kdy se s oblibou věnoval posměšnému portrétování života středních městských vrstev. Největšími úspěchy Leighovy kariéry je Zlatá Palma za film Tajnosti a lži a cena za nejlepší režii z téhož festivalu za film Nahý.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz