Abrikosovyj raj, ili skazka o žěnskoj družbě

Titul v originále: Abrikosovyj raj, ili skazka o žěnskoj družbě

Autor: Jelena Isajeva
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 2 ženy 3

Jelena Isajeva (Rusko)

ABRIKOSOVIJ RAJ, ILI SKAZKA O ŽĚNSKOJ DRUŽBĚ (MERUŇKOVÝ RÁJ ANEB POHÁDKA O ŽENSKÉM PŘÁTELSTVÍ

2 m, 3 ž

Napínavý příběh dvou párů. V lázeňském městě se kdysi v noci setkávají dvě dívky z Moskvy se dvěma místními mladíky. V první části hry sledujeme, jak nezkušená Ljuba čelí kruté převaze zkušeného svůdce Kolji a velmi brzo přijde o panenství. A jak mladík Slava propadne kouzlu tajemně zahloubané Mily. Na závěr prvního dějství se dozvíme, že Kolja a Mila se dávno znají - byli milenci a jejich vztah skončil nečekaným Koljovým zmizením. Mila byla tehdy těhotná a rozhodla se pro potrat, který ji dlouhodobě psychicky poznamenal. Kolja prohlašuje, že není pouze svůdce a se svedenou Ljubou se ožení.

Druhé dějství se odehrává do dvaceti letech. Do téhož domu v noci přichází zestárlý Slava s novou postavou, mladinkou Ljusjou. Slava ji původně chce svést - na revanš své ženě, která je proslavená tím, jak střídá milence, ale zjistí, že spát s cizí ženou nedokáže. Ljusja ho přesto svede a ráno odchází.

Zanedlouho nato se vrací jeho žena Mila ze služební cesty. Ovšem znovu přichází Ljusja s - jak se u káže - vylhaným příběhem o tom, že jí ukradli zavazadla i s penězi a její matka ji poslala k nim, jejím starým přátelům. Zjistí se, že Ljusja je dcera Kolji a Ljuby. Záměrně před nespokojenými manželi líčí, jak šťastní jsou její rodiče.

Když Slava odejde do práce, poví Mile jinou pravdu o tom, co se mezitím stalo v Moskvě a co se týká také jí. Mila se před mnoha lety rozhodla opustit svého muže. Stále totiž toužila po svém prvním milenci. Odjela tedy do Moskvy a potkala zde šťastný pár - otce, který právě vedl dceru ze školky. V zoufalství se vrhla pod auto. Kolja ji zachránil, za pár dní ale sám zemřel na zranění z této nehody. Matka Ljuba žije opuštěná, má smutnou práci v knihovně. Ljusja přemluví Milu, aby spolu utekly do Moskvy, aby znovu obnovily to, co je trvalé - přátelství s matkou.

Poslední střih nám ale předvede jinou verzi příběhu a celé druhé dětství se tím stává pouze hypotetickým řešením. Jsme zpět v první scéně. Věrné přítelkyně spolu promlouvají, zatímco mladíci na chvíli odešli. Váhají, jestli krásný dům, milující muž a člověk, se kterým odešlo panenství, stojí za to, aby zůstaly. Nabídka je lákavá, nakonec ale společně odcházejí.

abj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz