Absence of Women

Titul v originále: Absence of Women

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Owen McCafferty (Irsko)

ABSENCE OF WOMEN (BEZ ŽEN)

5 m, 1 ž

Nejnovější text irského dramatika se sice odehrává v Londýně, hlavním městem je v něm nicméně Belfast a hlavními figurami lidé, kteří ho sice fyzicky opustili, nikdy se však od něj nedokázali odpoutat. Šedesátníci Garry a Iggy se enigmaticky baví o své minulosti – díky retrospektivním scénám, v nichž figurují jejich mladá alter ega, se o ní dozvídáme víc. Ústředním motivem textu je cesta, metaforicky ta životní, doslovně jakákoliv, protože oba protagonisté pracovali jako dělníci na pozemních i podzemních dopravních stavbách.

Cestou podle stanic londýnského metra se také jakoby oba snaží obejít téma přicházející smrti, byť se metrem pomyslně vydávají na hřbitov. Místo toho, aby na pohřeb skutečně jeli, debatují nad hrnkem čaje o svých značně odlišných životech. Vzhledem k základní premise – Belfast je město, které tě naučí mlčet – se o nich dozvídáme značně útržkovitě. Podstatu jejich hovoru tvoří debaty o zdravotním stavu, spory o to, kdo se víc zhuntoval alkoholem a kdo měl tvrdší práci. Jedním z klíčových témat hry maskulinita, ticho a neviditelnost: Gerry není schopen přijmout nabídku k tanci a Iggy z Belfastu utíká kvůli své homosexualitě, odtud také odpověď na otázku, proč v jejich životech nebyly žádné ženy.

Konverzační hra o tichu je příležitostí pro dva starší herce, má beckettovský nádech, ale nechybí jí ani autorův typický „irský“ humor.

Hra byla poprvé uvedena v divadle Lyric v Belfastu v únoru 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz