Absent Friends

Titul v originále: Absent Friends

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Alan Ayckbourn (Velká Británie)

ABSENT FRIENDS (BEZ PŘÁTEL)

3 m, 3 ž

Ayckbourn, britský dramatik známý doma i v zahraničí (včetně českých zemích), je odborníkem na vtipnou salonní konverzaci a jasné vykreslení postav. Na své protagonisty se dívá s ironií, dává vyniknout jejich špatným vlastnostem a vůbec v nelichotivém světle ukazuje různé společenské zvyky a zlozvyky. Ve hře Absent Friends jde především o to, v co může proměnit dávné přátelství – ve společenství trapných, slabých, sobeckých figur, které spolu drží zvyk, ne náklonnost a snaha sdílet své životy.

Tři manželské páry se scházejí na odpoledním sobotním čaji. Zvláštním hostem má být přítel Colin, který se před časem odstěhoval, a tak navzájem ztratili kontakt. Po dvou či třech letech se rozšířila zpráva, že Colinovi zemřela snoubenka a že je zase zpátky ve městě. Proto se Diana, vzorná hostitelka, rozhodne uspořádat společné setkání a podat Colinovi pomocnou ruku.

Dýchánek nezačíná šťastně. Diana a Marge evidentně nemohou přijít na jméno Johnově manželce Evelyn, která je v partě nová, a ta jim to vrací zpět. Z tzv. squashe (klidně to mohl sex v autě jako nedávno s Evelyn) se vrací Dianin manžel Paul. Oznámí, že má práci a na Colina nemá náladu, ani necítí, že by mu byl něčím jako pozorností povinován. Evelynin manžel John je ochoten se setkání zúčastnit, ale jenom když se nebude mluvit o smrti. Ta ho totiž stresuje. Manžel Marge se nedostaví vůbec, trpí zrovna jednou ze svých věčných nemocí a každých dvacet minut telefonuje s dotazy, jak řešit své domácí nehody.

Do toho se objeví Colin. Spustí o tom, jak mu chyběla jejich společnost, jak na ně nemohl zapomenout a jak je šťastný, že je zpátky. Pije se čaj a jí chlebíčky. Colin buď mluví o přítomných, k čemuž mu stačí sebemenší záminka, nebo – a k tomu potřebuje záminku ještě menší – o svojí mrtvé snoubence. Ukazuje její fotky a filozofuje nad svojí ztrátou a nad tím, jak dobře se s ní dokázal vyrovnat. Ostatní buď znervózňuje, nebo jim leze na nervy. Colin také, ačkoli se ho nikdo neprosí, provádí veřejné analýzy svých přátel. Vytahuje staré historie, až Diana dostane hysterický záchvat a vylije na hlavy přítomných celý světabol přehlížené a podváděné manželky úspěšného muže. Večírek nedopadl podle očekávání. Společnost se rozchází.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz