Absolvent

Titul v originále: The Graduate

Autor: Charles Webb, Terry Johnson
Žánr: dramatizace
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 4

Terry Johnson (Velká Británie)

ABSOLVENT (THE GRADUATE)

přeložil Pavel Dominik

8 m, 4 ž

dramatizace

Divadelní verze románu Charlese Webba, známá z filmu s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli Benjamina.

Benjamin, čerstvý absolvent prestižní americké univerzity ověnčený řadou studijních vyznamenání, leč bez iluzí, se vrací ze studií do domu svých rodičů. Nemá žádnou představu o svém budoucím životě a práci, nic ho nebaví, je frustrovaný. Ze všech těchto důvodů si smluví schůzku s manželkou nejlepšího kamaráda svého otce, paní Robinsonovou, která se už dříve snažila Benjamina svést. Mají spolu milostný poměr, založený výhradně na sexu. Ten skončí v momentě, kdy se Benjamin seznámí s dcerou paní Robinsonové, Elaine. Dojde ke střetu Benjamina s paní Robinsonovou a Benjamin Elaine vše řekne. Přestože hra nakonec končí v podstatě happy-endem, nejde o nějaký sladkobolný příběh, ani pocit šťastného konce není příliš silný. Benjamin sice nakonec Elaine získá, ale o svém budoucím životě nemá o moc větší představu, než na začátku hry. Závěrečná rezignovaná slova paní Robinsonové, že není třeba Benjamina zabíjet, že se s Elaine navzájem umoří nudou k smrti, jako by byly Bejaminovým rozsudkem nad jeho snahou vzepřít se středostavovskému způsobu života svých rodičů.

Hra je hereckou příležitostí pro začínajícího mladého herce a herečku ve středním věku. Česká premiéra proběhla v červnu 2005 ve Studiu DVA (do konce roku 2017 hru uvedly další čtyři scény).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz