Adam Geist

Titul v originále: Adam Geist

Autor: Dea Loher
Žánr: hra
Překladatel: Petr Štědroň
Jazyk: čeština

Dea Loher

ADAM GEIST (Adam Geist, 1998)

(počet účinkujících je velice variabilní)

Epizodní drama, tragédie s epickými pasážemi s chóry a pro autorku typickými lyrickými monology. Kritika v souvislosti s Adamem Geistem mluvila o přímých paralelách s Büchnerovým Vojckem, přidejme snad ještě související blízkost k Brechtovu Baalovi.

21 obrazů, v nichž Adam, zoufalý mladý muž, prochází světem, jsou nejen reáliemi dnešního světa, ale i podobenstvím lidské tragédie, poutí antihrdiny Adama přes pokušení, kterým však jen zřídka odolává. Prostředí, do kterých se původně žák pomocné školy a klempířský učeň od svých sedmnácti do devatenácti let svého života dostává, dávají prostor jinotajným výkladům. Adam je dealerem drog, znásilní a snad i zabije dívku, skončí v blázinci. Posléze je vyznamenán hasičským sborem za záchranu lidského života. Po dalším tragickém konfliktu odchází Adam do cizinecké legie, stane se „pravou rukou" skinheadského vůdce, nechává se najmout jako žoldák do jugoslávské války. Identitu se snaží nacházet ve skupinách, ze kterých však z různých důvodů vystupuje, a hledá další, cesta beznaděje končí Adamovou sebevraždou. Postavy, které potkává, jsou zástupné a typizované - na jejich modelovost ukazuje absence jmen (Skin 1, Skin 2, 3..., Feťák, Pomahač). V bezútěšných situacích, v jejich přepjatosti a afektu se však opět objevuje silná dávka ironie, distance a humoru - ve své přepjatosti působí komicky chóry požárníků či drogových dealerů. Hra Adam Geist je pašijemi hrdiny, na jejichž konci není světlo, je to Odysseovo putování, kde možnost spatřit Ithaku je předem vyloučena. Drama získalo hlavní cenu Mülheimer Theatertage, 23. ročníku Festivalu německojazyčné soudobé hry.

Premiéra hry proběhla v únoru 1998 v hannoverském Schauspielhausu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz