Adams Äpfel

Titul v originále: Adams æbler

Autor: Anders Thomas Jensen, K.D. Schmidt
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 7 ženy 1

Anders Thomas Jensen, K. D. Schmidt (Dánsko / Německo)

ADAMS ÆBLER / ADAMS ÄPFEL (ADAMOVA JABLKA)

7 m, 1 ž

volně dle stejnojmenného dánského filmu

Venkovský farář Ivan je přesvědčen, že neexistují špatní lidé. Na jeho faru kdesi v dánském zapadákově jsou posílání na „převýchovu“ k resocializaci různí delikventi – opilec a kleptoman Gunnar, jenž má na svědomí znásilnění, přistěhovalec arabského původu Khalib, který přepadl benzínovou pumpu – a nově neonacista a násilník Adam. Ten dostane symbolicky za úkol starat se o církevní jabloň a upéct pak koláč ze svých, „Adamových“ jablek.

Příchod agresivního obdivovatele Hitlera obrátí naruby dosud poklidný proces převýchovy – Adam se nehodlá smířit ani s fanatickým milosrdenstvím Ivana, ani s přítomností „čmouda“ Khaliba a dělá vše proto, aby Ivanovi kazil práci, dokonce ho i několikrát hrubě zmlátí, což ovšem Ivana v jeho poslání nerozhází. Adam zmlátí i Gunnara, který se ho pokusil okrást. Poté, co jablka na jabloni začnou hnít, se rozpoutá až biblický nemilosrdný boj zla v podobě Adama a domnělého dobra v podobě Ivana. Nenapravitelný násilník a nacista Adam se všemi prostředky snaží otřást Ivanovou bezpodmínečnou vírou v dobro a donutit ho podívat se realitě do očí. Očistec životních lží se roztáčí…

Filmový režisér Anders Thomas Jens získal na svůj film řadu ocenění – není divu, tato černá groteska o křehké hranici mezi vírou a fanatismem, o moci sebeklamu a o rozhřešení jablečným koláčem je stále aktuální.

Tato dramatizace měla premiéru v únoru 2008 v Staatstheater Oldenburg.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz