Adéla ještě nevečeřela

Titul v originále: Adéla ještě nevečeřela

Autor: Radek Balaš, Ondřej Brousek
Žánr: muzikál
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 10

Radek Balaš, Ondřej Brousek
ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA

10 m, 10 ž
muzikálová adaptace filmu

Příběh je nejen parodií na rodokapsové detektivky a brakovou literaturu, ale také ukázkou velkého kontrastu mezi americkou a českou kulturou. Neporazitelný soukromý detektiv Nick Carter přijíždí do Prahy řešit případ, s nímž si zdejší policie neví rady. Je vyzbrojen geniálním mozkem a nejnovějšími převratnými vynálezy, cestou z New Yorku hravě zvádl češtinu. Na místě, zejména v malebných hospůdkách nad orosenou sklenicí, ovšem zjišťuje, že v Čechách všechno chodí trochu jinak než v Americe. Podaří se mu překazit ďábelské plány zločinného hraběte von Kratzmar a zachránit květ nevinnosti líbezné Květušky?
Parodii na laciné sešitové detektivky natočil v roce 1977 Oldřich Lipský podle námětu a scénáře Jiřího Brdečky (v té době spolu měli na kontě už několik filmů, zejména nedostižného Limonádového Joea). Při realizaci snímku se sešla celá řada význačných osobností, výsledkem byla nestárnoucí komedie.
Právě ostré protiklady mezi americkým a českým řešením jednotlivých situací jsou sympatickým zdrojem laskavého humoru. Tato nadsázka může v současné době "globální amerikanizace" světa nabývat nových rozměrů a kvalit, než-li tomu bylo v době, kdy byla Adéla natočena jako film. Muzikálová adaptace tak skýtá nové možnosti zajímavých aktualizací. To plně dokazuje uvedení muzikálu v roce 2008 hned na dvou scénách, ve Slováckém divadle Uherské Hradiště a v divadle Broadway v Praze - v obou případech kritiky nešetřily chválou.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz