Adern

Titul v originále: Adern

Autor: Lisa Wentz
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

ADERN (Žilkování)

3 m, 3 ž, 1 dítě

Rok 1953 na jednom nádraží v Tirolsku: Aloisia potká Rudolfa; je to jejich první vzájemné setkání. Nedávno ovdovělý, málomluvný horník hledá novou ženu a matku pro svých pět dětí. Aloisia, sama se svou dcerkou, odpověděla na jeho inzerát. A tak přicházejí ve třech do jeho malého domku… Život je utvářen potřebami a nakonec láskou bez velkých slov. Život je však také zkalen tím, co zůstává nevyřčeno. O tom vypráví jen hora, z níž se těžilo stříbro, měď a nakonec i štěrk a v níž stovky nuceně nasazených dělníků až do roku 1945 montovaly letadla. Kdo si na ně vzpomene, až se hora zřítí?

Hra byla oceněna Retzhofovou dramatickou cenou za rok 2021. Z vyjádření poroty: „Máme před sebou lidovou hru vysokých uměleckých kvalit. Svými dialogy za sebou nechává mnohá postdramatická díla.". Taktéž získala prestižní ocenění za nejlepší hru Nestroy Preis 2022.

Hra byla uvedena ve vídeňském Burgtheateru v březnu 2022.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz