After Miss Julie

Titul v originále: After Miss Julie

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Patrick Marber (Velká Británie)

AFTER MISS JULIE

Drama se odehrává ve Velké Británii v roce 1945 během noci po velkém volebním vítězství labouristické strany. Hra je novou verzí Strindbergovi Miss Julie, která byla původně zasazena do devatenáctého století v Norsku. Ve hře vystupují tři protagonisté, slečna Julie, dcera vlastníka panství, sluha a šofér pána domu John a Christine, komorná a kuchařka Juliina.

Hra začíná v noci. John se vrací do domu poté, co odvezl pána na oslavu vítězství labouristické strany do Londýna. Zatímco mu Christine připravuje večeři, venku se odehrává hlučná taneční slavnost pro služebnictvo, které se účastní i mladá Julie. Ta vyžaduje, aby s ní John opakovaně tančil. Oba spolu začnou hovořit a brzy je zřejmá jejich vzájemná přitažlivost. Poté, co Christine odchází spát, se vášeň mezi Johnem a Julie stupňuje a oba společně stráví noc. Děj pokračuje ráno, kdy mezi Johnem a Julií probíhají vášnivé diskuse o jejich lásce, vztahu, postavení a budoucnosti. Oba se dohodnou, že odjedou do Ameriky, John přesvědčí Julii, aby ukradla otcovy peníze.Christine však nehodlá stát stranou, trvá na sňatku s Johnem a ukradené peníze bere k sobě. V dramatickém závěru hry, kdy se přijíždí pán domu, se John vrací do své pokorné role sluhy. Zlomená Julie, která přes svou vyzývavost nedokáže unést veřejnou hanbu, kterou by vztah se služebníkem vyvolal, odchází na popud Johna s úmyslem ukončit svůj život.

Hlavním námětem hry jsou třídní rozdíly ve Velké Británii a jejich vliv na vztah mezi mužem (služebníkem) a ženou (dcerou pána domu). Julie je mladá, rozmazlená a vášněmi zmítaná žena. Přes svou sexuální vyzývavost je to však osoba rozháraná a emocionálně chladná, která lehce vklouzává do své povýšené role dcery pána Johna. Skrývá v sobě jak vášeň, tak jistou, až šokující, krutost. John je vyzrálejší, naoko spokojen se svou rolí sluhy. Je až přehnaně úslužný a je vidět, že zná své postavení, ale ve vztahu k Julii jako k ženě je zkušenější a panovačný a umí dobře využívat jejích citů. Osciluje mezi láskou, něhou a krutými urážkami, ovšem je znát, že v jeho povaze převládá ziskuchtivost a touha získat co největší výhody bez ohledu na ostatní. Christine je žena spořádaná, rezervovaná až upjatá, nicméně má v sobě tvrdost diamantu, a ví přesně, co může a chce.

Hra je od začátku do konce strhující. V dialozích se střídá vášeň s nenávistí a láska s krutostí. Julie v divákovi svým chováním nedospělého dítěte, jež se snaží budit dojem sofistikované ženy, budí protichůdné pocity. Osciluje mezi zoufalstvím a panikou, nemožnými sny a absurdně nevhodnou nadutostí.

Autor mistrně vykreslil vášně a rozdíly nejen ve vztazích milostných, ale i třídních a sociálních. John a Julie vytvářejí silnou atmosféru lásky, násilí a zvrácené sexuality, kombinaci která je obojí, strhující a rozrušující.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz