After Pilkington

Titul v originále: After Pilkington

Autor: Simon Gray
Žánr: groteska
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 3

Simon Gray (Velká Británie)

AFTER PILKINGTON

7 m, 3 ž

Absurdní groteska s kriminální zápletkou.

Boris vezme Jamese na návštěvu k příteli Derekovi, který žije se svojí ženou Penny za Oxfordem, kde všichni pracují. Boris v biologické laboratoři, James a Derek přednášejí na univerzitě. James pozná v Derekově ženě svou dávnou kamarádku z dětského letního tábora. Připomene se Penny na procházce v lese, když její muž hraje s Borisem badminton. Penny prosí Jamese ze starého přátelství o pomoc a slíbí, že za ním druhý den ráno přijde do bytu na koleji, a všechno mu vysvětlí. James, který je do Penny od svých osmi let stále zamilovaný, by pro ní udělal cokoli.

Druhý den na ní čeká marně. Zahlédne jí pak ve městě za oknem kavárny, kde mu vysvětlí, že nemohla jeho byt najít. Penny má v kavárně schůzku s Deirdre, která přináší šokující zprávu, že její manžel, Pilkington, kterého Penny i James znají, byl zavražděn. Potom jede James za Penny domů. Čeká v úkrytu, až Derek odjede do práce, a pak jde do domu. Derek se ale nečekaně vrátí, protože mu došel benzín, a požádá Jamese, aby ho svezl do města.

Když se konečně Penny s Jamesem setkají o samotě, prosí ho Penny opět o pomoc a vede ho do lesa, kde James spatří zavražděného Pilkingtona s nůžkami zabodnutými do krku. Souhlasí, že Penny pomůže. Večer namíchá Derekovi ve městě do pití prášek na spaní a jede za Penny, aby mrtvolu společně pohřbili. James pak vyzná Penny lásku, ale ona ho odmítne, protože miluje svého muže. James jí ze vzteku prozradí, co všichni vědí, že jí Derek podvádí. Rozzuřená Penny popadne nůžky a začne Jamese ohrožovat. Ten stihnne ujet, svěří se Borisovi, který vezme chloroform na uspání, a jedou zpět. Boris skončí stejně jako Pilkington, s nůžkami v krku, Jamesovi se pak podaří Penny uspat a ve spánku jí udusí polštářem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz