Agasfer

Titul v originále: Agasfer

Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 7 ženy 2

Vasilij Sigarev (Rusko)

AGASVER (AHASVER)

7 m, 2 ž

Potulným Ahasferem bez domova je v této hře dvaadvacetiletý Andrej, který se vrací domů po sedmi letech vězení a zjišťuje, že vlastně není kam se vrátit. Hra začíná setkáním s pohoštěním na počest Andrejova návratu, které přichystala jeho rodina: otec, matka, sestra Světa a její muž Gena. Postupně se ukazuje, jak se poměry za dobu Andrejovy nepřítomnosti změnily. Už to není rodina, která kdysi držela pospolu; nikdo nikoho nerespektuje, všichni ztratili úctu k sobě navzájem, každý se snaží urvat co nejvíc pro sebe, každého zajímá jen vlastní pohodlí a způsob, jak uniknout skutečnosti, která nic nenabízí. Otec, který si koupil novou televizi, nikomu nedovolí se na ni dívat a ze strachu, že si ji přeci jenom někdo zapne, nevyndá ovladač z kapsy. Matka v rezignaci jen trpně přihlíží, jak Světa získala navrch; všechny komanduje, ponižuje svého manžela a provokuje otce. Rozhovor mezi Světou, otcem, matkou a Genou probíhá za neustálého handrkování, urážek. Příčina oslavy, vítání ztraceného syna, se zcela vytrácí. Každý vidí v Andrejovi možnost vylít si svou hořkost, Gena se Andrejovi svěřuje s tím, že je vlastně impotentní a Světa s ním žije jen proto, že živí ji a její dítě, sedmiletého Leontije. O něco později přichází na oslavu ještě Eda, strýc Geny. Podle toho, jak je oblečen, je zřejmé, že žije na mnohem vyšší úrovni. Eda, stejně jako všichni ostatní, dává Andrejovi dárek, který symbolizuje celou situaci, je to totiž plastové hovno. V určitý moment odejde Světa s Edou do kuchyně kouřit a Světa začne Edu přemlouvat, aby ji odtud odvedl, že mu vyhoví ve všem, co po ní bude chtít. Eda využívá její prodejnosti a vybízí ji, aby mu to šla do koupelny „udělat". Světa beze všeho souhlasí a ještě provokuje Genu k tomu, aby se na ně šel podívat. Andrej, kterému to celé začíná být nepříjemné, navrhuje, aby šli všichni spát, čímž rozčílí Edu, a ten ho začne vyhazovat z bytu. Vše se na chvíli uklidní, když Eda se Světou zmizí v koupelně. Andrej osamí s matkou v předsíni a vzpomíná na dětství, jak ho máma vozila na sáňkách do školky. Genovi to nedá, vyšplhá se v kuchyni na stůl a větrákem v kuchyni pozoruje dění v koupelně. Jak je opilý, skácí se k zemi a nadělá spoustu rámusu. Z koupelny vyběhne rozzuřený Eda, začne Genu bít, Světa začne mlátit Andreje. Nakonec se všichni sesypou na Andreje, ten se vytrhne a utíká pryč z bytu.

Druhé dějství začíná druhý den dopoledne. Je před obědem, Gena loupe brambory, Světa se myje, otec nemohoucně leží, nešťastný z toho, že se při rvačce rozbila televize. Světčin syn Leontij stříká po Genovi vodou z umělohmotné pistolky a pokřikuje na něj, že je průserář. Náhle zazvoní zvonek, otec jde otevřít a na prahu stojí opilý Andrej s igelitkami nabitými jídlem a pitím. Andrej v zoufalému pokusu naklonit si ostatní a zapadnout tak do rodiny ještě každému rozdá paklík bankovek. Je očividné, že všechno někde ukradl, ale nikdo se nad tím nepozastavuje. Světa naopak potírá jakoukoliv pochybnost, která začala hlodat v matce a raduje se novému příjmu. Během doby, co se připravuje bohatý oběd z přinesených věcí, znovu zazvoní zvonek. Do bytu vtrhnou dva policisté, najisto jdou po Andrejovi. Chtějí, aby se jim přiznal, že okradl prodavačku v obchodě a nabízejí mu, že když vrátí peníze, nic se mu nestane. Andrej však zapírá, že by nějaké peníze ukradl a nikdo z ostatních se nechystá přiznat, že jim Andrej nějaké peníze dával nebo snad ukazoval. Proto do něj policisté začínají kopat a vyhrožovat mu tím, že ho odvedou na záchytku. Andrej je s tím smířený a před odchodem se ještě vymluví na to, že musí na záchod. Když už je na záchodě delší dobu, policistům, to začne být podezřelé a rozrazí dveře. Podle jejich reakce je zřejmé, že se Andrej pokusil o sebevraždu, policisté se však rychle postarají o to, aby Andrej přežil. Členové rodiny jsou z toho rozhození, dívají se, jak se policisté s Andrejem pomalu chystají k odchodu. Jeden z policistů si ještě rýpne do Geny, který do té doby nepromluvil a byl jen terčem Světčiných urážek. Zeptá se ho, jestli jim nechce na rozloučenou něco říct. Gena sebere ze země vodní pistolku a začne na všechny křičet, že nejsou lidé a že zapomněli, co je to láska. Pak prozradí, kde jsou ukradené peníze.... a střílí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz