Age of Anxiety

Titul v originále: Age of Anxiety

Autor: Josepha Gutelius
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Josepha Gutelius(ová) (USA)

AGE OF ANXIETY (DOBA ÚZKOSTI)

1 m, 2 ž

Romantická komedie o třech postavách: John je úspěšný umělec, jeho žena Ruth historička umění, rovněž na vrcholu kariéry, a její sestra Beth, majitelka galerie - té se ale štěstí, sláva a peníze zatím vyhýbají.

Jednoduchý děj, který se točí kolem rozchodu, odloučení a smíření manželského páru, začíná po Johnově vernisáži ničeho, tedy neexistující instalace výstavy. John je nadšený ze svého vtiou a originality a těší se na kritiky, Ruth je přiopilá a stěžuje si, že ji John ztrapnil. Z jejich konverzace vyplývá, že Ruth nemá velkou úctu k Johnově umění, které se z náročné honby hledání smyslu stalo prázdnou cynickou provokací, a že Johna neberou manželčiny vědecké objevy z Rodinova života, které se vejdou do jedné poznámky pod čarou. Přichází Beth, kterou John na vernisáž záměrně nepozval, a proto se diví, co tu dělá. Přišla přát sestře k narozeninám, na které manžel úplně zapomněl. Ruth a Beth spolu odcházejí, John zůstává ve svém ateliéru sám.

Zdánlivě drobný detail jako zapomenuté narozeniny byl poslední kapkou. John už jenom dostane textovou zprávu, že s ním Ruth končí. A nejenom s ním, ale taky s prací. Pronajmou si se sestrou byt a žijí ve vynucené skromnosti. Beth sice objevuje nové talenty, ale peníze na tom nevydělá a účet, na kterém měli manželé společné úspory, John beze zbytku vybral. Ruth se začne chovat podivně. Dokáže strávit hodiny ve skříni a ve zbylém čase se věnuje neúspěšné výrobě okna pro zatím neexistující okenní výklenek.

Sestra má o Ruth obavu a bez jejího vědomí se sejde s Johnem. Z jejich konverzace vyplývá, že John si konec manželství nepřípouští, i když to odmítá nahlas připustit. Profesně se mu nesmírně daří, akorát všechna jeho nová díla jaksi vyrůstají z myšlenek jeho ženy. Po dlouhé době se Beth s Johnem smíří a John jí věnuje zájezd, který původně plánoval pro sebe a Ruth.

Beth odjíždí se svým milencem a John využije její nepřítomnosti k návštěvě manželky. Chce zjistit, jestli by u ní ještě měl šanci. Ruth se zdá být neúprosná. Velmi přesně pojmenovává své pocity, marnost a prázdnotu, která se vloudila do jejich vztahu i do Johnova umění, které přestalo být hledáním, a stalo se pohodlnou jízdou po dávno vyjetých kolejích. John se ale nevzdává. Jejich rozhovor a celá hra končí jeho negativním vyznáním lásky, ve kterém říká, jak nesnáší manželčinu vůni, vlasy, smích…a novým sblížením.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz