Airswimming

Titul v originále: Airswimming

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 2

Charlotte Jones(ová) (Velká Británie)

AIRSWIMMING (PLAVAT VE VZDUCHU)

2 ž

komorní drama z psychiatrické léčebny

Děj začíná v roce 1924 a postupně se rozvíjí až do 70. let 20. století. Dora a Persephone jsou pacientkami v ústavu pro duševně nemocné U svaté Dymphny. Zatímco Persephone na začátku stále věří, že se vrátí domů a má v sobě mladistvý vzdor a elán, Dora je starší a v ústavu už si pobyla déle. Zavřeli ji tam, protože kouřila doutníky a chovala se jako muž. Jejími hrdinkami jsou válečnice, které zpravidla zemřely v boji...

Celá hra se odehrává v místnosti, kam jsou Dora a Persephona zavírány, aby uklízely. Sledujeme, jak i Persephone se postupem času víc a víc přizpůsobuje prostředí a začíná do něho vrůstat. Celou hru se střídají scény mezi Persephone a Dorou a jejich alter-egy v budoucnosti, Porph a Dorph. Zatímco u první dvojice je vždy dominantnější Dora, v druhé je tomu naopak a Porph je ta, která většinou vede konverzaci, jež se převážně stočí k Doris. Hra ukazuje vývoj obou postav a jejich proměnu každým rokem v léčebně.

Hra byla napsána v roce 1997 a téhož roku se poprvé hrála v Battersea Arts Centre v Londýně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz