Akt s houslemi

Titul v originále: Nude with Violin

Autor: Noël Coward
Žánr: komedie
Překladatel: Jiří Mucha
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 6

Noël Coward (Velká Británie)
AKT S HOUSLEMI (NUDE WITH VIOLIN)

z angličtiny přeložil Jiří Mucha

8 m, 6 ž
detektivní komedie

Salonní konverzační komedie s napínavou detektivní zápletkou, kterou nečekaně rozřeší dokonalý anglický komorník.
Děj hry se odehrává v roce 1954 v Paříži. Slavný malíř Paul Sordin je po smrti. Jeho příbuzní a známí se shromáždí v jeho ateliéru v naději na finanční obohacení, ale od sluhy Sebastiana se k obecnému překvapení dovědí, že Sordin zanechal dopis, v němž přiznává, že v životě nenamaloval ani jediný obraz. Ukáže se, že malby z údajných Sorodinových tří tvůrčích období, jsou ve skutečnosti dílem cholerické aristokratky Aňi Pavlikovové, veselé barmanky Cherry-May Watertonové a Jamajčana Obadiaha Lewellyna, adventisty Sedmého dne.
Dramatik, herec, kabaretiér a textař v jedné osobě Noël Coward si střílel ze společenských předsudků a snobismu stejně úspěšně jako jeho slavní předchůdci Oscar Wilde či George Bernard Shaw. V komedii Akt s houslemi se stal jeho terčem nekritický obdiv k moderním malířským výtvorům, který jejich ceny vyšrouboval do závratné výše.
Komedie, která byla uvedena v roce 1956 v Londýně, byla nesčetně s úspěchem inscenována po celé Evropě. U nás naposled např. ve VD Pardubice v dubnu 2009 (pod názvem Nahá s houslemi).

 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz