Alkoholičky

Titul v originále: Suff (Druk)

Žánr: komedie, tragikomedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 4

1 m, 4 ž (+ 1 mužský hlas)

hořká komedie

Tohle je martini dry, žádný obavy. Víš, díky alkoholu vznikly na tomhle světě velký věci. Odmítání alkoholu je hrozný zjednodušení, protože ho leckdo považuje za pouhou věc na oslavy nebo na otupění nešťastných nebo neschopných lidí.“

Čtyři násosky a jeden abstinent. Komedie autorů veleúspěšné hry Rodinná oslava nás zavádí do obýváku v dnešní Vídni. Copak asi dělají tyto udržované a perfektně nalíčené dámy poté, co jim zemřeli či utekli manželé a děti už jsou dávno z domu? Oddávají se především alkoholu – bezuzdně oslavují život téměř jako při bakchanáliích, jenže se i masochisticky upíjejí, čímž trpí jejich těla i rodinné vztahy. Ale Hedvika, Irma, Constance a Marion drží pospolu a to jim i přes děsné kocoviny a ztráty paměti stačí. Šaramantní Hedvika byla kdysi lékařkou, temperamentní Irma je specialistka na otevírání lahví, Constance má ortopedické problémy poté, co byla tanečnicí, Marion je od přírody optimistická povaha. Do této vypité symbiózy ale přichází Hedvičin syn Jakub, spořádaný muž, který matčin alkoholismus nesnáší a hrozí jí tím, že jí zakáže kontakt s vnoučaty. Snaží se svou matku přinutit k důstojné vánoční oslavě v úzkém rodinném kruhu, Hedvičina vůle je však alkoholem příliš oslabena. Nejprve se zařekne, že s pitím končí, jenže zbylé tři dámy převezmou iniciativu a obrátí na svou víru dokonce i abstinenta Jakuba, jehož, jak se ukáže, opustila manželka... Hořká komedie je výtečnou příležitostí pro čtveřici hereček. Byla uvedena v únoru 2018 ve vídeňském divadle Kammerspiele der Josefstadt. Na Slovensku hru uvedla bratislavská Aréna v říjnu 2019.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz