Alphabetical Order

Titul v originále: Alphabetical Order

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Michael Frayn (Velká Británie)

ALPHABETICAL ORDER (PODLE ABECEDY)

4 m, 3 ž

Komedie o dvou dějstvích z novinářského prostředí. A nebo: konverzační komedie s hořkými podtóny lidské osamělosti a nevyrovnaných vztahů.

V knihovně regionálního deníku pracuje Lucy. Ve výstřižcích a archivech má neobyčejný nepořádek, ale všichni ji milují. U ní se scházejí plachý chaotik, novinář Arnold, žoviální poslíček před důchodem Geoffrey, vdova Nora a nebo žvanivý donchuán John, s nímž Lucy napůl žije a napůl nežije. Každodenní život veselé party naruší příchod ambiciózní Lesley, nové knihovnické síly. Lesley má v sobě to, co Lucy chybí – řád. Nedokáže se sice smát přihlouplým a stále stejným vtipům svých kolegů (a tím jim tak trochu nastavuje zrcadlo), ale umí bezchybně uspořádat hromady materiálů tak, aby se v nich všichni vyznali.

Ve druhém dějství už Lucy knihovnu definitivně a majetnicky ovládá. Z bývalé vedoucí, energické Lucy, se stala poddajná asistentka, již beznadějně převálcoval Lesleyin řád. To, co funguje na regálu, ale není tak úspěšné v životě – Lesley si sice myslí, že se s ní John ožení, ten je však na zřetelném ústupu.

Banální všednodennosti naruší zásadní zpráva – noviny se budou rušit. V knihovně zavládne panika budoucích nezaměstnaných, jež se změní v malou rebelii proti jakémukoliv řádu – a všichni přítomní knihovnu totálně zpřehážou, vybrakují, zdemolují. Soukromou revoluci proti systému, v níž se čistí také mezilidské vztahy, zastaví až Lesley, která přichází s překvapivou zprávou: zaměstnanci se rozhodli, že povedou noviny dál, sami, bez stávajícího managementu. Vedení se má ujmout nejsystematičtější osoba ze všech, Lesley. A na Lucy zbude úklid nepořádku...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz