am beispiel der butter

Titul v originále:

Autor: Ferdinand Schmalz
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Ferdinand Schmalz (Rakousko)

AM BEISPIEL DER BUTTER (NA PŘÍKLADU MÁSLA)

3 m, 2 ž

Nastupující dramatik uplatňuje ve svých textech hru s jazykem a rytmem. Opakování, rytmické smyčky, hudebnost hrubých promluv, novotvary – to vše je pro jeho hry charakteristické a upomíná tak trochu na texty Wernera Schwaba.

Netypická hra nás zavádí do vesnického prostředí, konkrétněji do místní mlékárny a rozvíjí lehce absurdní situaci. Krmič Adi chce změnit jako jeden z mála zajetá pravidla. Svůj příděl jogurtu nabízí chodcům, které jogurtem dokonce krmí. Stane se tak trnem v oku úředníkovi ze státního zastupitelství, zatímco Jenny, jež má oči všude, toto porušování venkovské idyly oslovuje. Karina, mladá pracovnice v mlékárně, je také spíš na jeho straně. A tak se mezi mlékárnou, hospodou a kutilskou dílnou, kde všichni o všem vědí, rozpoutává konflikt, který trestá ty, kdo se vzepřou normovanému prostředí venkovské společnosti. A ti musí být vyhnáni, aby se odnaučili myslet si, že se jednoho dne zdvihne k nebi obrovská pěst z másla…

Hra vyhrála soutěž Retzhofer Dramapreises 2013, byla uvedena v březnu 2014 v Schauspiel Leipzig (Diskothek).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz