Amen

Titul v originále:

Autor: Carlos Be
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Carlos Be (Španělsko)

AMEN

2 m

V předmluvě ke svému textu se autor plný zloby odříkává příslušnosti ke katolické církvi, která je pro něj ztělesněním arogance moci a pokrytectví. V následujícím textu ale své emoce dokázal zkrotit a sestavil přesvědčivou koláž pro dva herce na téma církev a homosexualita.

Začátek a úvod patří dialogu dvou katolických kněží, situovanému do USA v roce 2005, kdy celou církví otřásal skandál s pedofilními kněžími, jejichž přestupky dlouhá léta kryli jejich nadřízení. Robert a Arthur se snaží najít způsob, jak předejít dalším pochybením a jak odhalovat homosexualitu u kněží. Jejich rozhovor ilustruje logiku církve – je lépe nenechat vyjít věc na povrch, protože věřící si nezaslouží být zklamáni. Dál autor skládá svůj obraz o leckdy krutém přístupu k homosexualitě z online komentářů k popravě dvou pachatelů homosexuálního znásilnění v Íránu v roce 2006, z interview s šílenou matkou šesti dětí protestující proti přijetí zákona o sňatku osob stejného pohlaví ve Španělsku v roce 2005. Dále text pokračuje shrnující faktickou připomínkou, že mnoho zemí ještě stále trestá homosexualitu smrtí, statickou poznámkou, že ve frankistickém Španělsku roce 1950 byl na homosexuály pořádán veřejný hon a v roce 1936 byl básník García Lorca popraven nejen za své politické angažmá, ale mj. kvůli své sexuální orientaci.

Carlos Be dosáhl vysokého efektu, ačkoli si vybral téma už mnohokrát probírané. Svět je ještě pořád nepřátelské místo k bytí, když se špatně narodíte.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz