Amsterdam

Titul v originále: Amsterdam

Autor: Maya Arad Yasur
Žánr: hra, tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

AMSTERDAM

variabilní obsazení

Když jednoho dne přinese jedné mladé ženě poštovní doručovatel účet, změní se jí během pár vteřin život. Mladá žena je Izraelka žijící v Amsterdamu a nyní se po ní požaduje, aby zaplatila účet za plyn – jenže za období od roku 1944. Žena se pokouší vystopovat historii tohoto dokumentu a během toho je konfrontována s otázkami kolem své identity, původu či pozici ve společnosti, musí se vyrovnat i s dobou nacionálního socialismu.

Autorka nesleduje rozuzlení záhadného příběhu lineárně - v příběhu se objevuje mnoho hlasů, které hlavní hrdinku ženou kupředu a stejnou měrou zakrývají i odhalují, co se stalo nebo mohlo stát. Je to „mluvení, které se tříští do jednotlivých hlasů, jež se navzájem udržují v oscilaci, větu po větě se opravují a vyvracejí, ale právě tím se také přibližují jednotnému směru vyprávění" (Berliner Zeitung). Původní „thriller" se totiž brzy změní ve hru o suverenitě historiografie, a to jazykem „plným poezie a hudebnosti" (Weltexpress). „Maye Arad Yasur se podařilo skloubit napětí hry s humornými prvky a přehodnocením historie. Přitom nám působivě ukazuje, jak rychle se údajně otevřená společnost dostává na hranice svých možností." (z prohlášení poroty Stückemarktpreis Berliner Theatertreffen 2018 – toto ocenění autorka získala).

Hra byla uvedena v izraelské Haifě v červenci 2018 a poté v lednu 2019 v Münchner Volkstheater.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz