An Unseasonable Fall of Snow

Titul v originále: An Unseasonable Fall of Snow

Autor: Gary Henderson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Gary Henderson (Nový Zéland)

AN UNSEASONABLE FALL OF SNOW (SNÍH MIMO SEZÓNU)

3 m

Holá místnost se stolem a dvěma židlemi. Arthur, muž kolem padesátky, vyslýchá Liama, mladíka mezi dvacítkou a třicítkou. Je to policejní výslech? Arthur konstatuje, že ve složce, kterou má v ruce, skutečně nejsou informace o tom, že by Liamovy přestupky policie vyšetřovala, je v ní však mnoho detailů z jeho života. Arthur s Liamem skládají „puzzle“ Liamovy existence outsidera, který se obává pohledů ostatních a ostýchá pozvat svou spolubydlící byť i jen na skleničku. Arthur pomalu míří k mnohem závažnějšímu činu, který má Liam na svědomí. Je to vražda? Zavraždil Liam někoho? Ale proč se „výslech“ točí kolem cesty opilého poníženého Liama na nádraží? Nakonec Arthur předloží Liamovi usvědčující fotografie. Jak divák pochopí, jsou na nich části lidského těla. Liamova těla. Liam spáchal sebevraždu pádem pod kola vlaku. Tímto činem však tragicky zasáhl do života dalších dvou lidí: své matky, kterou jeho smrt zcela zlomila, a strojvedoucího, který už nadále není schopný vykonávat práci, která ho živila. Arthur Liama obviní, ale nesoudí. Nakonec mu předá jeho složku, aby pochopil, a odejde. Obsah složky však Liama překvapí a navíc do místnosti místo Arthura vejde jiný muž, jistý Tony. A Liam se ujímá výslechu.

Premiéra mysteriózní pinterovské aktovky se konala v Downstage Theatre ve Wellingtonu v březnu 1998.

Gary Henderson (1955) patří k nejoceňovanějším novozélandským režisérům a dramatikům. Žije v Aucklandu, kde rovněž učí na tamější Unitec´ School of Performance and Screen Arts. K jeho hrám patří Mo & Jess Kill Susie (1996), Peninsula, Home Land, Lines of Fire a Stealing Games (2007).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz