And I And Silence

Titul v originále: And I And Silence

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 2

Autorka se textem vrací do 50. let minulého století. Střídáním scén ze současnosti a minulosti vytváří soustředěné vyprávění o životě dvou mladých amerických dívek, bílé Dee and černé Jamie. Ve scénách z minulosti je dívkám šestnáct. Děj se odehrává v nápravném zařízení, kam se obě dostaly kvůli vážným přečinům, v obou případech ale fyzický útok na lidi v jejich okolí měl spíš obranný charakter. Obě totiž pocházejí z velmi neutěšených poměrů.

Přátelství Dee a Jamie je jediným opěrným bodem v jejich životech. Mají společný plán – až se dostanou z vězení, najdou si práci a stanou se z nich služebné. Matka jedné z nich se úspěšně živila poklízením (dokud jednou neztratila vědomí, upadla hlavou do kbelíku s vodou a utopila se podlaze) a podle tohoto vzoru dívky trénují, jak vytírat podlahu, jak podávat šálek s čajem, jak se při práci tvářit vesele... a slibují si, že nikdy nikoho nenechají, aby se jim dostal pod sukni.

Ve scénách ze současnosti je dívkám pětadvacet. Obě si úspěšně najdou práci, bydlí spolu v pronájmu a nevedou si zle. Chystají se najít si manžele, nejlépe bratry, aby spolu mohli bydlet všichni pohromadě. Z jednoho z ženichů se ale vyklube ženáč. Dee navíc není nejlíp přijímána černošskou komunitou a když si Dee a Jamie vyrazí spolu, všichni si myslí, že Jamie je Deeina služka. Nejdřív práci ztratí Jamie. Dee přes všechna předsevzetí nechá svého zaměstnavale na sobě vykonávat svoje sexuální potřeby, ale ani tím si zaměstnání neudrží. Pokus vymanit se z řad sociální spodiny, z osidel neúspěchu nevyšel. Dívky brzy nemají na zaplacení činže, pak ani na jídlo. Nejlepší řešení je smrt. Dee bodne Jamie a Jamie Dee službu oplatí, umírají spolu. Chtěly spolu cestovat - i tohle je něco jako cesta.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz