And Miss Reardon drinks a little

Titul v originále: And Miss Reardon drinks a little

Autor: Paul Zindel
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 5

Paul Zindel (USA)

AND MISS REARDON DRINKS A LITTLE (A SLEČNA REARDONOVÁ TROŠKU PIJE)

2 m, 5 ž

Černá komedie Paula Zindela zkoumá vztahy mezi třemi velice odlišnými sestrami po smrti jejich matky. Poté co je opustil otec, vyrůstaly Catherine, Ceil a Anna Reardonovy v malém bytě pouze s dominantní matkou.

Jsou to vzdělané dámy, členky místní školské komunity. Anna Rerdonová se stala učitelkou chemie, Catherine Reardonová je zástupkyní ředitele a Ceil, nyní Adamsová, je školní inspektorkou.

Příběh se odehrává v rodinném bytě delší dobu potom, co matka zemřela na nevyléčitelnou chorobu.

Catherine a Anna, které o matku pečovaly posledních několik měsíců, tu žijí spolu samy. To, že Anna viděla svoji matku umírat, zapříčinilo její nervové zhroucení. Stal se z ní naprostý hypochondr posedlý strachem ze zvířat a vztekliny. Momentálně je také na delší "dovolené" ze školy, protože údajně obtěžovala jednoho z žáků. Catherininou reakcí na obě tyto události, matčinu smrt a sestřino zhroucení, je to, že začala trochu pít - je neustále mírně přiopilá.

Ceil neměla během doby, kdy matka trpěla, s rodinou žádný kontakt. Dala přednost útěku do manželství s Catherininým přítelem Edwardem Adamsem (na scéně se nikdy neobjeví).

Nyní přijíždí do bytu Reardonových přemluvit Catherine k tomu, aby nechala Annu odvést na léčení.

Ale ani Catherin, ani Annu vůbec nezajímá, co jejich sestra říká. Léta potlačované křivdy se naplno projeví a situaci ještě zhorší neomalený vpád Fleur Steinové přímo uprostřed rodinné večeře.

Fleur pracuje na Annině a Catherinině škole jako výchovná poradkyně. Ráda by se vlichotila paní Adamsové, školní inspektorce, aby dosáhla zvýšení platu. Je však velice neurvalá a nesnesitelná, což se naplno ukáže v momentě, kdy se objeví její manžel Bob.

Po vtipném a místy často i hořkém společném večeru Ceil opět naléhá, aby Anna byla zavřena do ústavu. Catherine to odmítá, a tak je Ceil opouští a v podstatě nechává jejich vlastnímu osudu.

Hra byla napsána koncem 60. let 20. století a broadwayský debut měla roku 1971. Od té doby se pravidelně objevuje na divadelních jevištích po celém světě. V současnosti má hru na svém repertoáru např.Darlinghurst Theatre v Sydney.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz