Angels

Titul v originále: Angels

Autor: Petr Čenský, Lukáš Hurník
Žánr: hra
Jazyk: čeština

Lukáš Hurník, Petr Čenský

THE ANGELS

Premiéra: 1. června 2006 - Národní divadlo Praha, Bouda, v rámci Pražského jara, koprodukce s Dětskou operou Praha

Děj opery:

Příběh začíná v přítomnosti na zemi v kanceláři Hudební manažerky. Telefonuje a za zády jí postává strážný anděl Asbeel, pro ni neviditelný. Při puštěné muzice začne tancovat do rytmu. Vyžene ho ale ďábel Malfas.

Nebe je plné andílků, kteří kromě zábavy mají povinnost chválit Hospodina pod taktovkou sv. Cecílie. Asbeel kritizuje nebeský hudební vkus, za což mu v konzervativním nebi hrozí svržení do pekla. Zatím je alespoň exemplárně potrestán. Naštvaný Asbeel se rozhodne, že musí prosadit změnu a kvůli tomu musí navštívit peklo. Tam totiž hrají úplně jinou muziku, takovou jako na zemi. Od ďáblů by se mohl něčemu přiučit.

V šeolu, předpeklí, kde úpí zbloudilé duše, ho vítají ďáblové Raum a Malfas. Asbeel jim vylíčí svůj záměr: nebeský systém má sice řadu výhod, ale je také dost ubíjející a on se rozhodl jej změnit pomocí pekelného umění. Nadšení ďáblové vychvalují peklo a lákají do něj Asbeela. Peklo je moderní hudební klub s diskotékou a tancujícími Ďáblaty, kde se žije na „plný pecky", jak rapují v úvodním songu ďáblové Asmodeus a Belial. Slíbí Asbeelovi, že ho naučí svému umění. Do Asbeela se na první pohled zamiluje svůdná pekelnice Lilit a oba si v duetu vyznají lásku. Asbeel studuje pekelné tancování a místní hudební cítění a vše vrcholí velkou taneční choreografií celého pekla. Asbeel se vrací reformovat nebe a v pekle nechává smutnou Lilit. Disko pokračuje. V nebeské idyle andílci spořádaně hrají badminton, sv. Cecílie na ně spokojeně dohlíží a Bůh si libuje, jak je jeho království krásné. Z navrátivšího se Asbeela je cítit pekelný puch. Začne kout pikle s kumpány Sarielem, Tamielem a Ariellem, kterým předvede, jak si představuje moderní chválu Boha. Společně plánují reformu nebeské hudby: od příště se Bůh bude chválit bigbeatem a podobnou „pekelnou" hudbou, žádné varhany a tympány, ale klávesy a bicí. Asbeel s kumpány chystá koncert v novém stylu. Israfel, učitel andílků v nebeské hudební škole, si stěžuje na neúctu k tradici. Asbeel vystoupí s Nebeským songem, který kombinuje chválu s kritikou nebes ve stylu funky. Andílci se nadšeně přidají. Rebelanti jsou vyhnáni z nebe a rozhodnou se na zemi založit rockovou kapelu a dát se na dráhu hudebních hvězd. Nová andělská kapela na zemi The Angels zamíří k Hudební manažerce, která jim nabídne smlouvu a slibuje, že z nich udělá největší hvězdy s vyprodanými koncerty, se zlatými deskami a slavíky. Chystá se koncert The Angels. Na pódiu se objeví Lilit, která nemůže zapomenout na Asbeela a touží se stát člověkem. Začne velkolepý koncert. Světelnou show a aplaus virtuálního publika, ale přeruší delegace ďáblů. Peklo si chrání know-how a proto by kapela, využívající pekelné umění, měla hájit zájmy pekla. Zjeví se konkurenční nebeská delegace, která hájí zájmy boží. Strhne se bitva, kterou přeruší až výpadek proudu. Asbeel objasní, že bitvou narušili křehkou rovnováhu světa a zničili v něm všechno pozitivní. Aby se rovnováha obnovila, musí se nebe a peklo usmířit a slíbit si věčné příměří. Andělé a ďáblové se na důkaz shody obejmou a elektřina v divadle zase funguje. Jenže jakmile se tak stane, vynucená harmonie opět rychle vezme za své; v té chvíli musí zasáhnout Bůh: věci rázně uspořádá tak, aby svět mohl dál fungovat. Asbeel a Lilit si znovu vyznají lásku, padnou si do náruče a Lilit Asbeelovi slibuje, že s ním navždy zůstane na zemi jako zpěvačka v kapele. Závěrečný hymnus všech na lásku a hudbu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz