Angels in America

Titul v originále: Angels in America

Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 3

Tony Kushner (USA)

ANDĚLÉ V AMERICE (ANGELS IN AMERICA)

přeložila Jitka Sloupová

5 m, 3 ž (zdvojování rolí)

gay fantazie na národní témata

Podle mnohých nejdůležitější americká hra konce 20. století se dvacet let od své premiéry nepřestává vracet na přední světové scény. Tony Kushner (*1956) rozvrhl Anděly v Americe do dvou dílů, jež nazval Milénium se blíží (1991) a Perestrojka (1992). První dějství Milénia nás zavádí do New Yorku roku 1985 a představuje nám hlavní postavy. Louis Aronson, neurotický židovský homosexuál se dozvídá, že jeho přítel, Prior Walter má AIDS. Jak Priorova nemoc postupuje, Louis přestává být schopen se s jejími projevy a temnými vyhlídkami vyrovnat a odstěhuje se. Ve stejnou dobu dostává tajný homosexuál a republikánský soudní úředník Joe Pitt od svého mentora, republikánského právníka Roye Cohna, jenž kdysi sehrál temnou úlohu v někdejším mccarthyovském “honu na čarodějnice”, nabídku, aby se stal jeho prodlouženou rukou ve washingtonské administrativě. Joe se nový post zdráhá přijmout, protože se stěhováním do hlavního města nesouhlasí jeho agorafobická žena Harper, která také trpí závislostí na váliu. Roy sám je tajný homosexuál a brzy zjistí, že i on má AIDS.

Harpeřiny váliem a Priorovy léky vyvolané a velmi barvité halucinace (ve kterých se navíc oba setkávají) se postupně vyvinou v podstatnou složku syžetu hry. Harper se v nich stává jasnozřivou, Priora pak navštěvují duchové a anděl, který ho vyhlásí prorokem. I osudy ostatních postav se začínají podivně proplétat. Joe se marně pokouší smířit své náboženství se svou sexualitou, Louis zápasí s pocitem viny vůči Priorovi a začne si poměr s Joem. Harpeřino duševní zdraví se prudce zhorší, když si uvědomí, že Joe je gay. Joeova matka Hannah se přestěhuje ze Salt Lake City do New Yorku, aby Harper pomohla, a náhodou zachrání život Priorovi.

Ve druhém dílu, nazvaném Perestrojka se Harper začíná od závislosti na Joeovi osvobozovat a objeví v sobě nečekanou sílu. Roy se ocitne v nemocnici, kde ho navštěvuje duch Ethel Rosenbergové, kterou kdysi pomáhal poslat na elektrické křeslo, a kde ho ošetřuje černý transvestita Belize, nejlepší přítel Priora Waltera.

Hra končí optimistickou (z dnešního hlediska naivně a nostalgicky optimistickou) notou: Díky svým přátelům (a s nedobrovolným přispěním Roye Cohna, který umírá v bolestech a hanbě) dostane se Prior k tehdy teprve experimentálně využívanému léku AZT, a tak je ještě i v roce 1990 stále naživu. V epilogu hry se svými přáteli pozoruje slavnou Bethesdskou fontánu v Central Parku, chválí Gorbačova a vypráví biblickou legendu o pramenu v Bethesdě a o tom, že jednou znovu vyrazí a bude léčit.

Světovou premiéru měl první díl hry v provedení Eureka Theatre Company v San Francisku roku 1991, druhý díl pak o rok později v losangeleském Mark Taper Foru. Světovou proslulost jí však zajistily hlavně inscenace londýnského Royal National Theatre v režii Declana Donnellana a scénografii Nicka Ormeroda (1992 a 1993). Poté hra získala nejvýznamnější americká divadelní ocenění: ceny Tony 1993 a 1994, Pulitzerova cenu za drama 1993. Kushner sám hru přepracoval do scénáře televizní minisérie společnosti HBO (2003) V režii Mikea Nicholse pak tato filmová verze získala celkem 11 cen Emmy a 5 Zlatých glóbů (včetně těch pro Al Pacina a Meryl Streepovou za herecké výkony v hlavních rolích).

Hra se stala rovněž základem libreta opery Petera Eötvöse Angels in America – The Opera, která měla světovou premiéru v pařížském Théâtre du Châtelet v listopadu 2004. V roce 2007 nastudoval Anděly v dnes už proslulé pětihodinové inscenaci i polský režisér Krzystof Warlikowski ve varšavském divadle Teatr Rozmaitosci.

Tony Kushner posléze své dílo (zejména druhý díl) podstatně zrevidoval. Stejně zrevidovala svůj překlad (původně publikovaný v časopise Svět a divadlo jako jeden z prvních překladů Andělů v Americe ve světě vůbec) i Jitka Sloupová. České premiéry se oba díly Andělů dočkaly až v únoru 2019 v podání Městských divadel pražských v Divadle ABC.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz