Animals Out of Paper

Titul v originále: Animals Out of Paper

Autor: Rajiv Joseph
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Rajiv Joseph (USA)

ANIMALS OUT OF PAPER (PAPÍROVÁ ZVÍŘÁTKA)

2 m, 1 ž

Ilana žije sama v malém bytě plném svých výtvorů z papíru. Je totiž považovanou odbornicí na origami. Právě se rozvedla a podle nepořádku v bytě i podle toho, jak o sebe nedbá, to vypadá, že neprochází právě nejšťastnějším životním obdobím.

U dveří zazvoní neočekávaný neznámý host. Párkrát se sice už potkali, ale Ilana si na něj nevzpomíná. Je to Andy, učitel a pokladník spolku origamistů. Andy podle vlastních slov přišel, protože Ilana nezaplatila členský poplatek, pak ale obrátí a říká, že měl o ni obavy. Přizná se, že její příručku o origami přečetl několikrát a je Ilaniným velkým obdivovatelem. Až na odchodu se zmíní o dalším důvodu nečekané návštěvy. Andy má totiž žáka, který projevuje nebývalý talent k origami. Andy už mu jako lektor nedokáže víc dát a přeje si, aby se ho ujala Ilana. Ta ale rázně odmítá. Andy si u ní zapomene deník, do kterého si od dětství poznamenává seznam všech požehnání, která ho potkala. Ilana nahlédne. A pak už nedělá nic jiného, než že čte dál a dál. Za pár u Ilany zvoní další nezvaný host, student Suresh. Chová se nesnesitelně drze a vypadá to, že ti dva spolu nemůžou vydržet. Navíc vyjde najevo, že jak Ilana nechce nikoho učit, tak Suresh nehledá učitele, to vše byl pouze Andyho nápad. Postupně ale přes tvrdou slupku obou začínají prosvítat jejich smutky a zranění.

Postavy jsou jako zvířátka origami - můžou být snadno poškozeny. Jejich duše se pokoušejí o uzdravení, ale předchozí zlé zkušenosti už v nich budou navždy zaznamenány, stejně jako na jednou použitém papíru zůstanou viditelné škody. Ilana je opuštěná a dokonce jí utekl i třínohý pes, který ji a jejího manžela kdysi zachránil z hořícího domu. Navíc není schopná pracovat (skládat origami). Sureshovi loni při automobilové nehodě zemřela matka a od té doby přebral zodpovědnost za rodinu. Andy už sice dosáhl středního věku, ale zcela postrádá milostné zkušenosti. K tomu platonicky miluje Ilanu, která si o všech jeho šrámech přečetla v deníku. Andyho pozitivní přístup k životu Ilanu zaujme a postupně se do něho zamiluje.

Vše je v nejlepším pořádku. Suresh pracuje s Ilanou na své ročníkové práci a jeho výsledky jsou obdivuhodné. Vztah Ilany a Andyho se slibně vyvíjí. Do toho přijde pozvání do Nagasaki na origamistickou konferenci. Ilana si může vzít hosta a dá přednost talentovanému Sureshovi před Andym. V Nagasaki Suresh slaví velký úspěch. Atmosféra města kdysi postiženého atomovou katastrofou na něj hluboce zapůsobí a v hotelovém pokoji dá průchod svému citu a políbí Ilanu. Ta polibek opětuje, ale pak se ovládne.

Po návratu domů dojde v Ilanině bytě k závěrečné konfrontaci. Andy se dozví, že se ti dva políbili a pak spolu strávili noc v jedné posteli. Ačkoli se nic víc nestalo, Andy je nejen uražen jako muž, ale navíc je pro něj nepřípustné, aby se takto jednalo s jeho studentem. Ve vzteku odchází a předtím ještě vytrhá z deníků stránky, kde jako ve svém součtu požehnání zaznamenal svůj vztah s Ilanou. I Suresh se loučí. Skončil školu a odchází do života.

Tři solitéři si na chvíli našli spřízněné duše. Trvalo to ale krátce a teď zase musí jít každý sám.

Hra byla uvedena na Broadwayi v divadle McGinn Cazale Theatre v roce 2008.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz